Türkiye-kazakistan İş ve Yatırım Forumu İkili İş Görüşmeleriyle Başladı

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (Tuskon), Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile Türkiye'ye Gelen Kazak İşadamlarını, Türk Meslektaşlarıyla Buluşturdu. İkili İş Görüşmelerinde 100 Kazak İşadamı, 415 Türk İşadamıyla Karşılıklı Yatırım ve Ortaklık İmkanlarını Değerlendiriyor.

Türkiye-kazakistan İş ve Yatırım Forumu İkili İş Görüşmeleriyle Başladı
23.10.2009 17:38 | Son Güncelleme: 23.10.2009 17:38

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile Türkiye'ye gelen Kazak işadamlarını, Türk meslektaşlarıyla buluşturdu. İkili iş görüşmelerinde 100 Kazak işadamı, 415 Türk işadamıyla karşılıklı yatırım ve ortaklık imkanlarını değerlendiriyor.

TUSKON'un Kazakistan İşadamları Derneği (KAZKA) ve Kazakistan Ulusal Ekonomi Odası (ATAMEKEN) işbirliği ile düzenlediği Türkiye-Kazakistan İş ve Yatırım Forumu, İstanbul Kongre Merkezi'nde başladı. Foruma Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve iki ülkenin bakanları da katılacak. Forum toplantısı öncesinde işadamları ikili iş görüşmeleri yapıyor. Türkiye'den 415 iş adamının katıldığı görüşmelerde 50 Kazak iş adamının masasında işbirliği fırsatlarını değerlendiriyor. Forumda ayrıca Kazak yetkililer tarafından Türk işadamlarına Kazakistan'daki yatırım ve ticaret imkanlarına ilişkin bilgi veriliyor.

Kazak işadamları ikili iş görüşmelerinin son derece verimli geçtiğini ifade ediyor. Kazakistan'da sağlık sektöründe faaliyet gösteren Kazka firması, ülkesinde hastane yatırımı için Türk ortak arıyor. Türkiye'den Hospitalıum Sağlık Grubu ile görüştüklerini ifade eden Kazka'nın Patronu Ruslan Tashkenbay, olumlu bir görüşme yaptıklarını söyledi. Firmasının aynı zamanda ameliyat ipliği üreten makine satın almak istediğini aktaran Kazak İşadamı, bu amaçla da İpek Plastik firmasıyla görüştüğünü kaydetti.

HSBC Kazakistan Ticari Krediler Bölüm Başkanı Alikhan K. Kanapiya da ikili iş görüşmelerine katıldı. HSBC'nin 2010 yılı için Kazakistan'a 1 milyar dolarlık kredi hacmi planladığını ifade eden Kanapiya, şu ana kadar görüştükleri Türk firmalarının üretimlerini Kazakistan'a taşımayı istediğini belirtti. Kazak bankacı, "Kazakistan'da enerji, madencilik, lojistik ve telekom ile gıda sektörüne yoğunlaşıyoruz. Bu sektörde faaliyet gösterecek şirketlere destek olmak istiyoruz. Şu ana kadar net bir taleple gelen olmadı ama niyetlerini söyleyenler var. Görüşmeler olumlu geçiyor diyebilirim." dedi. Bank Pozitif ve Ziraat Bankası'nın da Kazakistan'da faaliyet gösterdiğini anlatan Kanapiya, "Kazakistan'ın geleceğinden umutluyuz. Bu yüzden yerel şirketleri de desteklemeye devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

(CİHAN)

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Türkiye-kazakistan İş ve Yatırım Forumu İkili İş Görüşmeleriyle Başladı - Ekonomi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 9.8.2020 00:28:45. #1.14#
title