Haberler » Spor » Haber

Türkiye Karate Şampiyonası Sona Erdi...

Türkiye Büyükler Erkekler ve Bayanlar Karate Şampiyonası Sona Erdi. Denizli'de Üç Gündür Merkez Spor Salonu'nda Yapılan Müsabakalara 35 İlden 451 Sporcu Katıldı.

Türkiye Karate Şampiyonası Sona Erdi...

Türkiye Büyükler Erkekler ve Bayanlar Karate şampiyonası sona erdi. Denizli'de üç gündür Merkez Spor Salonu'nda yapılan müsabakalara 35 ilden 451 sporcu katıldı. Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, bundan önceki dönemde bir tek dünya şampiyonu karateci sporcu olduğu için reklâm yıldızı gibi çok ilgi çektiğini, bu şampiyonada onların elendiğini alttan yukarıya doğru bir tazyik olduğunu söyledi. Delihasan, "Bu da bizi sporun geleceği ve rekabet açısından mutlu ediyor. Sporumuzun geleceği çok daha iyi olacak diye düşünüyorum." dedi.

Kendisinin çıtayı yükselten bir teknik direktör olduğunu aynı zamanda federasyon başkanlığına seçildiğini belirten Delihasan, "Avrupa şampiyonalarından 4-5 madalya alırken biz bunu 10'ların üstüne çıkardık. Arkadaşlarımızın madalya sayısını daha da yukarılara çıkarmasını bekliyorum. Sporda şu bir gerçek ki çok iyi olduğunuz zamanlarda bile madalya sıkıntısı çekebilirsiniz, sporun doğasında var. Hastalık, rahatsızlık, şampiyon diye baktığınız sporcular da yenilebilir ama biz öyle bir ekip hazırladık ki her kategoride her kiloda birden fazla şampiyon olabilecek sporcu var. Avrupa şampiyonasına katılacak her sporcumuzun madalya şansı var. O yüzden gönlümüz rahat." diye konuştu.

Karate sporunun toplumda hak ettiği şekilde tanıtılmadığını anlatan Delihasan, "İnsanlarımız tanımıyor. Başarılarımız çok lanse edilmedi, Biz Türkiye de erkek ve bayan takımlarında Dünya şampiyonu olan takım müsabakalarında tek branşız ama bundan hiç kimsenin haberi yok. Sponsorlara çağrıda bulunmak istiyorum karateye yapacağınız hiçbir yatırım boşa gitmez, ülkemizin bayrağını göndere çekilmekte kullanılır. İstiklal marşı söylerken göğsümüzü kabartmaya vesile olur, onun için sponsorları karateye destek olmaya çağırıyorum." ifadelerini kullandı.

55 kiloda Bayanlar Dünya ve Avrupa şampiyonu Serap Özçelik, daha önce üç sıklette müsabaka yapılırken sıklet sayısının 5 çıktığına dikkat çekti. Özçelik, Daha az maç oluyor ama daha kaliteli maç oluyor. Erkeklerin gayet zevkli geçiyor ama bayanların o kadar zorlu değil. Her maç on antrenmana bedeldir yani. Sanıldığı gibi karate öyle sert bir spor değil gayet kontrollüdür. Bizim teknikler kontrollüdür." dedi. Hırvatistan'daki Avrupa şampiyonasına hazırlandığını belirten Serap Özçelik, şampiyonada elinden geleni yapacağını çalışırsa yenemeyeceği kimsenin olmadığını ileri sürdü.

67 kiloda Erkekler Dünya ve Avrupa şampiyonu olan Yücel Gündoğdu ise şampiyonanın çok güzel geçtiğini ifade etti Gündoğdu şunları kaydetti: "Uzun süren sakatlıklar, performans eksikliğim nedeniyle geçen yıl Avrupa elemelerine katlamadım. 2007'de başarmıştım. 2009'da da başaracağımdan eminim. Yeterince destek göremiyoruz. Örneğin 2008'de Japonya'daki Dünya Şampiyonası'nda 119 ülke içerisinde takım halinde dünya şampiyonu olduk. Destek görmediğimiz halde bu kadar başarılı olduysak destek görülürse çok şey başaracağımıza inanıyoruz."

Büyükler Türkiye Karate Şampiyonası'nda dereceye giren sporcular

Ferdi Bayan Kata

1. Kübra Akarsu

2.Kübra Kahvecioğlu

3.Buket Aktaş

4.Özlem Akın

Ferdi Bay Kata

1.Turgay Yeşilyurt

2. Arslan Çalışkan

3. Fikret Yılmaz

4.Metin Sofuoğlu

Bayanlar 50 Kg. Kumite

1.Gülderen Çelik

2. Seval Abakoç

3. Gülen Tanış

3. Bahar Erşeker

Erkekler 60 Kg. Kumite

1. İlyas Demir

2. Selçuk Aksu

3. Aykut Usta

4. Eyüp Güler

Bayanlar 55 Kg. Kumite

1. Serap Özçelik

2. Aydan Akbulut

3. Tuba Yenen

4. Kerime Belkıs

Erkekler 67 Kg. Kumite

1. Yücel Gündoğdu

2. Murat Malak

3. Fatih Civelek

4. Cihat Kırcı

Bayanlar 61 Kg. Kumite

1. Vildan Doğan

2. Mehnur Neziroğlu

3. Ece Yaşar

4. Arzu Çeken

Erkekler 75 Kg. Kumite

1. Gökhan Gündüz

2. M. Salih Kurnaz

3. Burak Sönmez

4. Mustafa Fidan

Bayanlar 68 Kg. Kumite

1. Hüsniye Güler

2. Eda Erkan

3. Emel Sınırcı

4. Hüsniye Savaş

Erkekler 84 Kg. Kumite

1. Enes Erkan

2. Osman Özmen

3. Samet Develi

4. Yavuz Karamollaoğlu

Bayanlar +68 Kg. Kumite

1. Yıldız Aras

2. Elif Ay

3. Kübra Kaba

4. Simge Ünsal

Erkekler +84 Kg. Kumite

1. Yaser Şahintekin

2. Salih Başsayın

3. Okay Arpa

4. Ercan Sarıaydın

Müsabakalar

(CİHAN)