Türkiye, Karadeniz Oyunları'nda İkinci Oldu

Türkiye, Karadeniz Oyunları'nda İkinci Oldu

Türkiye, 11 Ülkenin Katıldığı 1. Karadeniz Oyunları'nda Kazandığı 37'si Altın Toplam 118 Madalyayla Organizasyonu 2. Sırada Tamamladı. Oyunların Birinciliğini Rusya Elde Etti.

Türkiye, Karadeniz Oyunları'nda İkinci Oldu

Türkiye, 11 ülkenin katıldığı 1. Karadeniz Oyunları'nda kazandığı 37'si altın toplam 118 madalyayla organizasyonu 2. sırada tamamladı. Oyunların birinciliğini Rusya elde etti.

2 Temmuz'da Hüseyin Avni Aker Stadı'nda düzenlenen törenle resmi açılışı yapılan 1. Karadeniz Oyunları'na, Türkiye'nin evsahipliğinde Rusya, Ukrayna, Yunanistan, Romanya, Azerbaycan, Gürcistan, Moldova, Ermenistan, Bulgaristan ve Arnavutluk katıldı.

Atletizm, okçuluk, cimnastik, yüzme, tekvando, güreş, futbol, basketbol ve voleybol branşlarındaki müsabakalar, Trabzon, Rize ve Giresun'da yapıldı.

Ayrıca, yalnızca Türk sporcuların katıldığı bedensel engelliler atletizm, yüzme ve okçuluk müsabakalarının yanı sıra, Artvin'in Hopa ilçesinde başlayan ve Samsun'da tamamlanan 5 etaplı bisiklet yarışı düzenlendi.

5 gün süren müsabakalarda Türkiye, 43 madalyayı atletizm dalında aldı. Türk sporcular, yüzmede 20, güreşte 22, tekvandoda 15, okçulukta 10 ve cimnastikte de 5 madalya elde ettiler.

Bireysel sporlardaki başarısını takım sporlarında da gösteren Türkiye, voleybolda 1., futbolda 2., basketbolda da 3. olarak madalya kazanmış oldu.

Oyunlarda 37 altın, 40 gümüş, 41 bronz olmak üzere toplam 118 madalya kazanan Türkiye, 11 ülke içinde klasmanda 2. sırada yer aldı.

Rusya 86 altın, 57 gümüş ve 31 bronz olmak üzere toplam 174 madalyayla 1. olurken, Ukrayna 21 altın, 23 gümüş ve 12 bronz olmak üzere toplam 56 madalya ile 3. sırada yer buldu.