Türkiye Kar ve Soğuğa Teslim Oldu

Türkiye Kar ve Soğuğa Teslim Oldu

Türkiye, Orta Akdeniz ve Balkanlar Üzerinden Gelen Yağışlı Havanın Etkisine Girdi. Trakya'da Kar Yağışı Yoğunlaşırken, Sibirya Soğukları da Doğu Anadolu Bölgesi'nde Yaşamı Olumsuz Etkiliyor.

Türkiye Kar ve Soğuğa Teslim Oldu

Türkiye, Orta Akdeniz ve Balkanlar üzerinden gelen yağışlı havanın etkisine girdi. Trakya’da kar yağışı yoğunlaşırken, Sibirya soğukları da Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaşamı olumsuz etkiliyor. Ardahan’da hava sıcaklığı eksi 29 oldu.

KIRKLARELİ’ye bağlı Demirköy İlçesi ve Dereköy’de kar yağışı etkili oldu. Kar kalınlığının 10 santimetreyi bulması nedeniyle Dereköy Sınır Kapısı’nın ulaşıma kapanmaması için ekipler kar kürüme ve tuzlama çalışması yapıyor. Demirköy’e bağlı Mahya Tepe’de ise kar kalınlığı 20 santimetreyi buldu.

Edirne’de öğle saatlerinde şiddetini artıran kar yağışı nedeniyle Kapıkule Sınır Kapısı ve çevresi beyaza büründü. Kapıkule’den şehir merkezine gelen araçların üzeri karla kaplandı. Şehir merkezinde aralıklarla etkili olan kar yağışı trafiğin de aksamasına neden oldu.

ARDAHAN EKSİ 29

Türkiye’nin en önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ’da kar kalınlığı 76 santimetreye ulaştı. Doğu Anadolu Bölgesi’ni etkisi altına alan Sibirya soğukları, 2008’in ilk gününde de kendini gösterdi. Ardahan, sıfırın altında 29 dereceyle Türkiye’nin en soğuk kenti unvanını korudu. Sibirya soğuklarının, cuma gününden itibaren yerini kar yağışına bırakması bekleniyor. Türkiye’nin en uzun nehri olan Kızılırmak’ın Sivas’taki bazı bölümleri, soğuk havanın etkisiyle buz tuttu.