Türkiye, İran'da Doğalgaz Çıkaracak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İran Devriminden Bu Yana Tahran'a Giden En Geniş Resmi Heyetle Yaptığı Temaslar Anlaşmayla Sonuçlandı. Türkiye, İran'ın Doğalgaz Bakımından En Zengin Bölgesi Olarak Bilinen Pars Bölgesinde Doğalgaz Çıkarabilecek. Türkiye, Buradan Çıkardığı Gazın Yüzde 50'sini Pazarlayabilecek.

Türkiye, İran'da Doğalgaz Çıkaracak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İran devriminden bu yana Tahran'a giden en geniş resmi heyetle yaptığı temaslar anlaşmayla sonuçlandı. Türkiye, İran'ın doğalgaz bakımından en zengin bölgesi olarak bilinen Pars bölgesinde doğalgaz çıkarabilecek. Türkiye, buradan çıkardığı gazın yüzde 50'sini pazarlayabilecek. Güney Pars Sahası'nın toplam gaz rezervi 14 trilyon metreküp olarak tahmin ediliyor.

Türkiye bu bölgeden yılda 35 milyar metreküp gaz elde etmeyi planlıyor. TPAO ile İran kamu şirketlerinin ortaklığıyla kurulacak üçüncü bir şirket tarafından çıkarılacak gazın yarısı Türkiye'nin olacak. Türkiye'ye ulaşacak gaz, hem iç tüketimde kullanılacak, hem de Avrupa'ya ihraç edilecek.

Görüşmelerde, sınırda toplam 6 bin megavat kapasiteli iki elektrik santrali kurulması, Trabzon'un, İran'ın Bandar Abbas Limanı'na bağlanacağı bir taşıma ağı kurulması konusunda da anlaşmaya varıldı. İki ülkede karşılıklı banka kurulması konusunda da anlaşma sağlandı.

(CİHAN)

Kaynak: CHA