Türkiye-Irak arasında imzalanan mutabakat muhtırasının içeriği

Türkiye-Irak arasında imzalanan mutabakat muhtırasının içeriği

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Irak Başbakanı Nuri El Maliki arasında imzalanan mutabakat muhtırasında; PKK/KONGRA-GEL terör örgütü dahil olmak üzere Irak'ta faaliyet gösteren tüm terör örgütlerinin mevcudiyetlerine son verilmesi öngörülüyor.

Türkiye-Irak arasında imzalanan mutabakat muhtırasının içeriği

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Irak Başbakanı Nuri El Maliki arasında imzalanan mutabakat muhtırasında; PKK/KONGRA-GEL terör örgütü dahil olmak üzere Irak'ta faaliyet gösteren tüm terör örgütlerinin mevcudiyetlerine son verilmesi öngörülüyor. Mutabakat muhtırasında ayrıca 'Terörle Mücadele İşbirliği Anlaşması' ve 'İçişleri Bakanlıkları Arasında Terör ve Organize Suçlarla Mücadele Alanında İşbirliğine Dair Mutabakat Muhtırası' çalışmalarının iki ay içinde sonuçlandırılması, söz konusu anlaşmaları hazırlamak amacıyla Irak İçişleri Bakanı'nın iki hafta içinde Türkiye'yi ziyaret etmesi yer alıyor.

Irak Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti arasında imzalanan mutabakat muhtırasında; iki ülke karşılıklı saygıyla, dayanışmaya, dostluğa ve birbirlerinin içişlerine müdahale etmemeye dayalı iyi komşuluk ilişkilerine olan taahhütlerini ifade ediyor. Bu itibarla, Türkiye Irak'ta güvenliğin tesisini diliyor ve bu ülkedeki her türlü terör eylemini kınıyor.