Türkiye ile Nahçıvan Arasındaki Dilucu Gümrük Kapısı Yenilenecek

Türkiye ile Nahçıvan Arasındaki Dilucu Gümrük Kapısı Yenilenecek

Iğdır Valisi Amir Çiçek, Türkiye ile Azerbaycan'a Bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ni Birbirine Bağlayan Dilucu Gümrük Kapısı'nın Yenileneceğini Belirtti.

Türkiye ile Nahçıvan Arasındaki Dilucu Gümrük Kapısı Yenilenecek

Iğdır Valisi Amir Çiçek, Türkiye ile Azerbaycan'a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ni birbirine bağlayan Dilucu Gümrük Kapısı'nın yenileneceğini belirtti.

Vali Çiçek, Dilucu Gümrük kapısının yap-işlet-devret modeliyle yenilenmesi amacıyla proje çalışmalarına başladıklarını belirterek, "Iğdır, gelişen ve büyüyen bir komşumuz ileriye dönük projelerle hazır olmalıyız. Dilucu Sınır kapısı genişletilerek uluslararası standartlara uygun hale getirilmesi gerekiyor." dedi. Çiçek'in, işadamlarıyla birlikte düzenlediği toplantıya İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Mustafa Akış, İl Emniyet Müdürü Cemil Tonbul, İl Defterdarı Mehmet Durusoy, Sanayi ve Ticaret Müdürü Akın Çelik, Ticaret Odası Başkanı Kamil Arslan, Kaymakamlar, gümrük müdürü ve çok sayıda iş adamı katıldı.

Dilucu Gümrük Kapısı'nın yenilenmesi için yap-işlet-devret modeliyle proje çalışmasına başladıklarını kaydeden Çiçek, sınır kapısının genişletilerek uluslararası standartlara kavuşturulması gerektiğini kaydetti.

Çalışmalara gümrüklerden sorumlu Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ile dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın da destek verdiğinin altını çizen Çiçek şöyle konuştu: "Iğdır Demiryolu projesi tamamlandığında Orta Asya'ya açılma imkanı doğacak. Hava alanı, organize sanayi gibi yatırımlar hayata geçirildiğinde Dilucu Sınır Kapısı uluslararası kapı olacak. Onun için kapımızın değişimini bir an önce yaparak daha işlerlik kazandırmalıyız. Dilucu Gümrük Kapısının geliştirilmesi için herkesin işin kenarında değil, işin içinde olmasını istiyorum."

Türkiye ile İran arasında kurulması planlanan Serbest Organize Sanayi Bölgesi çalışmalarına da değinen Vali Çiçek, serbest bölge kurulması için Iğdır'da alt yapısı hazır yer bulunduğunu bildirdi. - IĞDIR