Türkiye ile Irak Arasındaki Terörle Mücadele Anlaşması 2 Ay İçinde İmzalanacak

Türkiye ile Irak Arasındaki Terörle Mücadele Anlaşması 2 Ay İçinde İmzalanacak

Türkiye ile Irak Arasında Terörle Mücadele Konusunda İşbirliği Öngören Anlaşma, 2 Ay İçinde İmzalanacak. İki Ülke Teknik Heyetlerinin, Anlaşma Üzerindeki Çalışmaları 2 Hafta İçinde Başlayacak.

Türkiye ile Irak Arasındaki Terörle Mücadele Anlaşması 2 Ay İçinde İmzalanacak

Türkiye ile Irak arasında terörle mücadele konusunda işbirliği öngören anlaşma, 2 ay içinde imzalanacak. İki ülke teknik heyetlerinin, anlaşma üzerindeki çalışmaları 2 hafta içinde başlayacak.

Ankara, bugün Irak Başbakanı Maliki ve beraberindeki 30 kişilik heyeti ağırladı. Yapılan görüşmelerde ağırlıklı olarak terörle mücadelede işbirliği konusu üzerinde duruldu. Sıkı pazarlıkların yapıldığı terörle mücadele konusunda işbirliği anlaşmasının bugün imzalanamaması, Ankara'nın istediğini alamadığı şeklinde yorumlandı. Başbakan Erdoğan ve Irak Başbakanı Maliki, iki ülke arasında terörle mücadeleyi de kapsayan bir mutabakat muhtırasına imza atarken, nihai anlaşmanın ise teknik düzeydeki

çalışmalardan sonra ortaya çıkacağı bildirildi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Irak İçişleri Bakanlığı yetkilileri, 15 gün sonra Türkiye'ye gelerek Türk güvenlik birimlerinin temsilcileriyle teknik çalışmalara başlayacak. Teknik çalışmaların sonunda mutabakata varılan konular yazılı anlaşmaya dönüştürülecek ve Türkiye ile Irak Arasında Terörle Mücadele İşbirliği Anlaşması 2 ay içinde imzalanacak. Irak tarafının bu konuda görüşmeler sırasında sözlü taahhütle bulunduğu bildirildi. Irak'ta hükümetin devrilmesi ve yeni hükümet kurulması

halinde de anlaşmanın geçerli olması öngörülüyor. Anlaşmanın, Irak'ın teröristleri Türkiye'ye iade etmesi noktasında yasal bir zemin oluşturacağı da kaydedildi. Dışişleri kaynakları, varılan mutabakatın umut verici olduğunu dile getirdi.

Bu arada, bazı uluslararası haber ajanslarının Erdoğan-Maliki görüşmesi sırasında Irak Dışişleri Bakanı Zebari'nin, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile telefon görüşmesi yaptığı yönünde verdiği haberler, diplomatik kaynaklar tarafından yalanlandı. Irak Başbakanı Maliki'nin, görüşmeler devam ederken Dışişleri Bakanı Zebari ile bir süre başbaşa görüştüğü öğrenildi.

(SC-OK-Y)

Kaynak: İHA