Türkiye ile Irak Arasındaki Mutabakat Muhtırası'nda PKK'nın Terör Örgütü Olduğu Vurgulandı

Türkiye ile Irak Arasındaki Mutabakat Muhtırası'nda PKK'nın Terör Örgütü Olduğu Vurgulandı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Irak Başbakanı Nuri El Maliki Arasında İmzalanan Mutabakat Muhtırasında PKK'nın Terör Örgütü Olduğu ve İki Ülkenin Başta PKK Olmak Üzere Irak'taki Bütün Terör Örgütleriyle Mücadelede Her Türlü Çabayı Gösterme Kararlılığında Olduğu İfade Edildi.

Türkiye ile Irak Arasındaki Mutabakat Muhtırası'nda 
PKK'nın Terör Örgütü Olduğu Vurgulandı

-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Irak Başbakanı Nuri El Maliki arasında imzalanan mutabakat muhtırasında PKK'nın terör örgütü olduğu ve iki ülkenin başta PKK olmak üzere Irak'taki bütün terör örgütleriyle mücadelede her türlü çabayı gösterme kararlılığında olduğu ifade edildi.

ANKARA (ANKA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Irak Başbakanı Nuri El Maliki arasında imzalanan mutabakat muhtırasında PKK'nın terör örgütü olduğu ve iki ülkenin başta PKK olmak üzere Irak'taki bütün terör örgütleriyle mücadelede her türlü çabayı gösterme kararlılığında olduğu ifade edildi.

Türkiye ile Irak arasındaki mutabakat muhtırası Ankara'da taraflar arasında bugün saatler süren müzakerelerin ardından hazırlanarak imzalandı. Muhturada Türkiye ile Irak'ın, karşılıklı saygıya, dayanışmaya, dostluğa ve birbirlerinin iç işlerine müdahale etmemeye dayalı iyi komşuluk ilişkilerine olan taahhütlerini ifade ettiği vurgulandı.

Türkiye'nin Irak'ta güvenliğin tesisini dilediği ve bu ülkedeki her türlü terör eylemini kınadığı belirtilen Muhtıra'da, iki Başbakan'ın Türkiye ve Irak arasındaki ilişkileri, ekonomi, enerji, güvenlik, sosyal ve kültürel boyutları olan bir bütün olarak gördükleri kaydedildi.

"Bu mutabakat muhtırası terörizm ve örgütlü suçun önlenmesi ve durdurulmasında Türkiye ile Irak arasında bir işbirliği çerçevesi oluşturmaktadır" denilen Muhtıra'da "İki Başbakan, terörizmle mücadele konusundaki ortak kararlılıklarını vurgulamış, bu çerçevede PKK-Kongra Gel terör örgütü dahil olmak üzere Irak'ta faaliyet gösteren tüm terör örgütlerinin ve faaliyetlerinin tecrit edilmesi, pasifize edilmesi ve mevcudiyetlerine son verilmesi amacıyla her türlü çabayı gösterme hususlarındaki mutabakatlarını teyit etmişlerdir" denildi.

Mutabakat Muhtırasında 1926, 1946 ve 1989 yıllarında imzalanan işbirliği anlaşmalarına ve BM Güvenlik Konseyi'nin 2001, 2004 ve 2005 yıllarında aldığı terörle mücadele konusundaki kararlara atıfta bulunuldu.

İki Başbakan'ın, "Terörle Mücadele İşbirliği Anlaşması Ve İçişleri Bakanlıkları Arasında Terör Ve Organize Suçlarla Mücadele Alanında İşbirliğine Dair Mutabakat Muhtırası" çalışmalarının hızlandırılarak 2 ay içinde sonuçlandırılması talimatı verdikleri belirtilen Muhtırada söz konusu anlaşmaları hazırlamak üzere Irak İçişleri Bakanı'nın 2 hafta içinde Türkiye'ye geleceği kaydedildi.

İki ülke Enerji Bakanlıkları arasında doğal gaz alanına özel önem veren bir işbirliği mutabakat muhtırası imzalanmasından dolayı memnuniyetin dile getirildiği Muhtırada, Türkiye'nin yakın zamanda Basra'da, Irak'ın da Gaziantep'te birer Başkonsolosluk açacağı bildirildi.

Muhtırada, daha önce Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde yapılan Genişletilmiş Irak'a Komşu Ülkeler Bakanlar Toplantısı'nın ikincisinin İstanbul'da yapılması konusunda mutabakata varıldığı da belirtildi. (ANKA)

Kaynak: ANKA