Türkiye ile IMF Arasındaki Görüşmelere Ara Verildi

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Görüşmelere Ara Verildiğin Doğruladı.

Türkiye ile IMF Arasındaki Görüşmelere Ara Verildi

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek görüşmelere ara verildiğin doğruladı.

Bu konuyu uluslararası haber ajansları dünyaya duyurdu.

Aysel ALP YAZIYOR

Hurriyet.com.tr Ankara muhabiri Aysel Alp, akşam saatlerinde Ankara’da verilen bir resepsiyonunda bu kritik gelişmenin tüm detaylarını aldı.

İşte o detaylar:

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek akşam saatlerinde Türkiye ile IMF arasındaki görüşmelerin durduğunu açıkladı. Bu açıklama kulislere ve Reuters haber ajansına “görüşmeler askıya lındı” başlığıyla geçti.

-Ancak bizim yaptığımız araştırmalara göre Reuters’in dediği gibi görüşmeler askıya alınmadı. Daha detaya indiğimizde bu gelişmenin “askıya alınma” değil, yalnızca bir ara verme olduğu ortaya çıktı.

-Hükümete yakın kaynaklar ise şöyle söylüyor:

“Şu anda Türkiye ile IMF arasıdaki görüşmeler durmuştur ancak bu askıya alındığı anlamına gelmez. Askıya alındığı haberleri yanlıştır. Çünkü Davos toplantılarında bu görüşmeler devam edecektir”.

-Saat 19:09’dan itibaren Reuters ve Anadolu Ajansı IMF ile anlaşma ile ilgili değişik haberler geçti. Bu haberler şöyle gelişti:

Saat 19:09

Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren Bakanlar Kurulu'nda IMF yürütülen görüşmelerin ele alındığını ve konuyla ilgili Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in kısa bir süre içinde bir açıklama yapacağını söyledi.

Saat 19:10

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, IMF ile ilişkiler konusunda, Hazine Müsteşarlığı'nın kısa süre içinde yazılı bir açıklama yapacağını belirtti.

Saat 19:20

Reuters haber ajansı, hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberinde IMF ile görüşmelerin askıya alındığını duyurdu.

Saat 19:22

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile ilişkiler konusunda, Hazine Müsteşarlığının kısa süre içinde açıklama yapacağını bildirdi.

Şimşek, Merkez Bankasının düzenlediği kokteyle girişi sırasında gazetecilerin IMF ile ilişkilerde gelinen noktaya ilişkin soru üzerine “Hazineye talimat verdim. Birazdan basın açıklaması yapılacak” dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren de IMF ile ilişkilerin Bakanlar Kurulunda gündeme gelip gelmediğine ilişkin soru üzerine, konunun Bakanlar Kurulunda görüşüldüğünü, Devlet Bakanı Şimşek'in süreci takip ettiğini, açıklamayı Şimşek'in yapacağını bildirdi.

Saat 19:31

Anadolu Ajansı, Şimşek imzasıyla Hazine'den yapılan yazılı açıklamaya göre, IMF ile yürütülen program çalışmalarının içeriğine ilişkin birçok konuda genel hatlarıyla mutabakat sağlandığını bildirdi.

Saat 19:45

Şimşek, Merkez Bankası'nın kokteylinde gazetecilerin soruları üzerine Reuters'ın haberini doğruladı ve "Bazı noktalarda henüz çalışmaları bitiremediğimiz için işte kısa bir... bir süre ara verilecek. Ondan sonra da tekrar o kalan unsurlar üzerinde fikir ayrılıkları giderildikten sonra tekrar belli bir noktadan devam edilecek” dedi.

Saat 20:04

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, IMF ile görüşmelerde bazı noktalarda henüz çalışmaların bitirilemediğini ifade ederek, “Davos'ta ben görüşmelere devam edeceğim. Dolayısıyla önümüzdeki dönem dediğimiz... Önümüzdeki haftalar, günler. O şekilde algılanmasında fayda var. Bazı noktalarda henüz çalışmaları bitiremediğimiz için işte kısa bir... bir süre ara verilecek. Ondan sonra da tekrar o kalan unsurlar üzerinde fikir ayrılıkları giderildikten sonra tekrar belli bir noktadan devam edilecek” dedi.

Saat 21:30

IMF, görüşmelerde önemli aşama kaydedildiğini kalan konuların özellikle orta vadeli reformlar olduğunu ve yakında sonlanacağını açıkladı.

Kulislerdeki soru ise şu: “Peki bu anlaşmazlık nerede? Henüz doğrulatılamayan iki anlaşmazlık noktası var.

Birincisi şu:

-IMF şunu istiyor: “Türkiye’nin IMF’ye 8,5 milyar dolar borcu var. Vereceğimiz 20 milyar dolar krediden bu borç düşülsün”

Bir diğer anlaşmazlık noktası ise şöyle:

-Yapısal konularda anlaşma sağlanamıyor.

Hurriyet.com.tr saat 22:00 itibarıyla Türkiye IMF arasındaki gelişmeleri izlemeye devam ediyor. Ayrıntıları elde ettikçe size ileteceğiz.

Kaynak: DHA