Türkiye, Frankfurt Kitap Fuarı'na Hazırlanıyor

Türkiye, Frankfurt Kitap Fuarı'na Hazırlanıyor

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye'nin Konuk Ülke Sıfatıyla Bu Yıl Yapılacak Olan Frankfurt Kitap Fuarına Katılmasının Önemli Bir Fırsat Olduğunu Belirterek, Fuar İçin Ayrılan Bütçenin Giderek Arttığını, 7 Milyon Euro'nun Eşiğinde Bir Yerde Olduklarını Söyledi.

Türkiye, Frankfurt Kitap Fuarı'na Hazırlanıyor

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye'nin konuk ülke sıfatıyla bu yıl yapılacak olan Frankfurt Kitap Fuarına katılmasının önemli bir fırsat olduğunu söyledi. Günay, fuar için ayrılan bütçenin giderek arttığını, 7 milyon Euro'nun eşiğinde bir yerde olduklarını söyledi.

Türkiye'nin 2008 Frankfurt Kitap Fuarı'na "konuk ülke" sıfatıyla katılması dolayısıyla oluşturulan "Frankfurt Kitap Fuarı 2008 Konuk Ülke Türkiye Projesi" tanıtıldı. Tanıtım toplantısına Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Türkiye Ulusal Komite üyeleri katıldı.

-"BÜTÜN RENKLERİYLE TÜRKİYE" LOGOSU KULLANILACAK-

Toplantıda konuşan Bakan Günay, 15-19 Ekim 2008 tarihleri arasında yapılacak olan fuar ile Türkiye'nin yayın alanı, birikimi, emeği, gayreti, kültür ve sanat birikimlerini Avrupa'ya ve dünyaya tanıtmaya çalışacaklarını söyledi. Frankfurt Kitap Fuarı'nın, Türkiye'nin yazılı birikimini dünyaya tanıtmak için önemli bir fırsat olarak nitelendiren Günay, fuar için hazırlık yapmak amacıyla bir yürütme komitesi kurulduğunu kaydetti. Günay, Türkiye'nin gerçekten var olan bütün özelliklerini, renklerini, etnik, kültürel, eski uygarlıklardan bugüne gelen, bugün bir renk harmonisi haline gelen bütün birikimini dünyaya duyurmaya çalıştıklarını bu amaçla "Bütün Renkleriyle Türkiye" logosuyla yola çıktıklarını ifade etti. Günay, "Biz çoğulculuğun demokrasiyi besleyen çok temel bir unsur olduğuna inanıyoruz ve çoğulculuğu sürdürme konusunda bir kararlılığın altını çiziyoruz. Hedeflerimizden birisi, Türkiye'nin sahip olduğu tüm değerleri kitap fuarı aracılığıyla dünya ile paylaşmak" dedi.

-HARCAMALAR 7 BİN EURO'NUN EŞİĞİNDE-Günay, bir gazetecinin ne kadar harcama yapıldığına ilişkin sorusu üzerine, bütçenin giderek arttığın belirterek, "Galiba 7 milyon Euro'nun eşiğinde bir yerdeyiz. Bu Türkiye açısından bakıldığında azımsanmayacak bir rakam kuşkusuz ama uluslararası düzeyde Türkiye'nin kültür birikimini tanıtma konusundaki bu gayretin daha fazlasını hak ettiğini düşünüyorum. İmkanları zorlayacağız. Bakanlıktan bir arkadaşımız eş başkanlık görevinde bulunuyor. Geri kalanına karışmıyoruz, bunun dışında tamamen sivil bir girişim içinde sürüp gidiyor" dedi.

Başka bir soru üzerine Günay, Türk yayıncılığına olan ilginin son yıllarda arttığını, Orhan Pamuk'un Nobel Ödülü almasının da ilgiyi teşvik ettiğini belirterek, Frankfurt Kitap Fuarı'nın dünyanın en büyük fuarı olduğu için Türkiye'nin son yıllarda yayıncılığına artan ilginin daha fazla gündeme gelmesini sağlayacağını vurguladı.

-AÇILIŞI ORHAN PAMUK YAPACAK-


Frankfurt Kitap Fuarı Yürütme Komitesi Eş Başkanı Ümit Yaşar Gözüm da, Frankfurt Kitap Fuarı'nın, dünyanın en büyük yayıncılık organizasyonlarından birisi olduğuna dikkat çekerek, fuarda, 25 sergi, 15 sanat etkinliği, 200 okuma etkinliği, 10 sempozyum ve 15 davetli tören düzenlenmesinin planlandığını kaydetti. Almanya'da yaşayan Türk kökenli yazarlar, sanatçılar ve sivil toplum kuruluşları tarafından organize edilecek diğer etkinliklerle birlikte 300'ü aşkın organizasyon yapılacağını ifade eden Gözüm, fuar etkinliklerinin 6 farklı mekanda toplam 4 bin 260 metrekarelik bir alanda gerçekleştirileceğini söyledi. Proje kapsamında Türkiye'nin Almanya'da 100 yayıncı, 350 yazar/çevirmen, 320 müzik ve sahne sanatçısı, 10 telif ajansı temsilcisi, 100 kişilik resmi heyet, 120 gazeteci, küratör, moderatör ve sinema yapımcılarından oluşan bin kişilik bir heyetle temsil edileceğini belirten Gözüm, program çalışmalarının devam ettiğini, programın Haziran ayında netlik kazanacağını kaydetti.

Gözüm, kitap fuarının açış konuşmasını bir siyasi ile bir yazarın yaptığını ifade ederek, açış konuşmasını siyasilerden kimin yapacağı henüz belirlenmedi ama açış konuşmasını yazar olarak Orhan Pamuk'un yapacağını söyledi. Gözüm, Pamuk'a davet mektubu çıkarılacağını da kaydetti. (ANKA)

(EYL/ZG)