Türkiye Ekonomisi ve Ortak Yatırım Alanları Amerika'nın Büyütecinde

ABD Türkiye ile Ekonomik ve Ticari Bağları Artırmayı, Ülkeye Yeni Yatırımlar Yapmayı Öngörüyor.

Türkiye Ekonomisi ve Ortak Yatırım Alanları Amerika'nın Büyütecinde

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Türkiye ile ekonomik ve ticari bağları artırmayı, ülkeye yeni yatırımlar yapmayı öngörüyor. Zaman zaman İstanbul'a gelen ve derneklerle görüşen Amerikan siyaset adamları ile sivil toplum örgütleri, Türkiye ekonomisini inceledikleri gibi ortak yatırım alanlarını mercek altına alıyor. Son olarak Amerika İlerleme Merkezi (CAP), Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ile ortak bir Çalışma Grubu oluşturdu. Grup, ülkeler arası münasebetleri İstanbul'da tertip ettiği Türk Amerikan İlişkileri: Politika ve İş Geliştirme Konferansı ile ele aldı. Burada ortak piyasalara, yatırım alanlarına ve faaliyetlere temas edildi.

Konferansa TUSKON Başkanı Rızanur Meral, ABD İstanbul Başkonsolosu Scott Kilner, CAP CEO'su Nina Tandon ve Kurucu Başkan Yardımcısı Sarah Wartell'in yanı sıra ekonomi ile dış siyaset uzmanları katıldı.

Organizasyonda söz alan CAP CEO'su Nina Tandon, kuruluş olarak Türkiye ile ABD'nin müttefikliğini önemli gördüklerini, bundan yararlanmak istediklerini ifade etti. Ülkeler arası bağları güçlendirmek adına gereken adımları attıklarını, atmaya da devam edeceklerini vurguladı. Nina Tandon, Türkiye ile ekonomi ve ticarette büyük ortaklıklar kurmak istediklerinin altını çizdi.

CAP Kurucu Başkan Yardımcısı Sarah Wartell ise Barack Obama yönetiminin Türkiye ile ekonomik münasebetlere önem ve öncelik verdiğini belirtti. Wartell, "Dünyayı derinden sarsan ekonomik bunalımın ardından Türkiye'nin büyümesini yakından izledik ve etkilendik. Bu ülkenin ve yatırımcılarının hedefleri hakikaten bizi ortaklık bakımından motive ediyor."dedi.

Türkiye ile yatırımların artırılmasını isteyen Wartell, "Her iki ülkeden yatırımcılar teknik projelere ve altyapı ile havalimanı projelerine eğilmeli. İki taraf da değer zincirini artırmak istiyor. Ürünlerimiz için yeni pazarlar bulmak istiyoruz. Elbette ilişkilerimiz gelişince ortaklığımız da gelişecek."ifadelerini kullandı.

Houston Havacılık Direktörü Mario Diaz, Houston ile İstanbul'un kardeş şehir olduğunu vurguladı. Her iki şehrin de ekonomilerinin giderek büyüdüğünü kaydeden Diaz, "THY'nin ABD'deki bir sonraki durağı Houston olmalı."temennisini dile getirdi.

CAP Ulusal Güvenlik ve Uluslar arası Politikalar Sorumlusu Brian Katulis de ağırlıklı olarak Ortadoğu ülkelerinin siyasi konumuna ile Türkiye-ABD ve Türkiye-İsrail ilişkilerine değindi.

Tunus, Mısır ve Libya'daki halk ayaklanmalarına temas eden Katulis, bölgede değişimin gecelik değil aşama aşama olması gerektiğini savundu. Libya'da tırmanan gerilimin petrol fiyatlarını artırdığından yakınan Katulis, Suudi Arabistan için de çekincelerin devam ettiğini aktardı.

Türkiye-İsrail ilişkilerine de işaret eden Brian Katulis, ilişkilerin bozulması iki ülkenin de yararına olmadığını vurguladı.

Katulis, "Orta ve uzun vadede Türkiye-İsrail ve ABD'nin demokrasinin gelişimi, ekonominin gelişimi, terörizme karşı olaması aradaki sorunları geçiştirmekten daha önemlidir."değerlendirmesinde bulundu. - İSTANBUL