Türkiye'den BM Acil Yardım Fonu'na 300 Bin Dolarlık Yardım

Türkiye'den BM Acil Yardım Fonu'na 300 Bin Dolarlık Yardım

Türkiye, BM Acil Yardım Fonu'na 2008 Yılında 300 Bin Dolarlık Yardım Yapacağını Açıkladı.

Türkiye'den BM Acil Yardım Fonu'na 300 Bin Dolarlık Yardım

Türkiye, BM Acil Yardım Fonu'na 2008 yılında 300 bin dolarlık yardım yapacağını açıkladı.

Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Seyfullah Hacımüftüoğlu, bugün BM'de fona bağışta bulunulmasına yardım amacıyla düzenlenen üst düzey toplantıya katılarak, Türkiye'nin fona yapacağı bağış miktarını açıkladı.

Türkiye'nin, BM Merkezi Olağanüstü Tepki Fonu (Central Emergency Response Fund-CERF) olarak bilinen Acil Yardım Fonu'nun oluşturulması için BM Genel Kurulu karar tasarısının hazırlanmasına bizzat katkıda bulunduğunuhatırlatan Hacımüftüoğlu, Türkiye'nin fona verdiği güçlü desteğin süreceğini vurguladı.

Türkiye'nin, doğal felaketlerin yaşandığı bir bölgede bulunan ve geleneksel olarak ihtiyaç duyanlara yardım eli uzatan bir ülke olduğunu belirten Hacımüftüoğlu, Türkiye'nin bugüne dek fona toplam 600 bin dolar verdiğini, gelecek yıl da 300 bin dolar vereceğini söyledi.

Bu arada BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un insani işlerden sorumlu yardımcısı John Holmes, gazetecilere yaptığı açıklamada, yardım toplantısının son derece başarılı geçtiğini ve fona, içinde 85 ülkenin ve 8kuruluşun 420 milyon dolarlık destek vermeye söz verdiğini bildirdi.

Holmes, 2008 yılında fona 500 milyon dolarlık bir miktar ayrılmasını öngördüklerini belirterek, ''Bu, çok iyi haber ve hala bize bağışta bulunmak isteyenler var'' dedi.

Kaynak: AA