Türkiye'den AB'ye Yasa Dışı Göç Uyarısı

Türkiye'den AB'ye Yasa Dışı Göç Uyarısı

Türkiye, Yasa Dışı Göçle Mücadele Konusunda Avrupa Birliği'nden Yardım Alamamaktan da, Yunanistan'ın Zaman Zaman Türkiye Üzerinden Geçmemiş Yabancı Göçmenleri Dahi Türk Topraklarına Boca Etmesinden de Şikayetçi.

Türkiye'den AB'ye Yasa Dışı Göç Uyarısı

Türkiye, yasa dışı göçle mücadele konusunda Avrupa Birliği'nden yardım alamamaktan da, Yunanistan'ın zaman zaman Türkiye üzerinden geçmemiş yabancı göçmenleri dahi Türk topraklarına boca etmesinden de şikayetçi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Yabancılar Hudut İltica Daire Başkanı Mehmet Terzioğlu, bugün İtalyan haber ajansı Ansa'ya verdiği demeçte, ''Bu koşullarda, karşılıksız bir şekilde uzun süre Avrupa kapılarının jandarmalığını yapmayı sürdürme sözü veremeyiz'' dedi.

Terzioğlu, Avrupa Birliği ülkelerine yönelik yasa dışı göçmen akınının yüzde 10'unun halihazırda Türkiye tarafından engellenmekte olduğuna dikkati çekerek şöyle konuştu:

''Türkiye'nin halihazırda her yıl durdurduğu yasa dışı göçmen sayısı, 50 bin civarındadır. Bu, Avrupa'ya her yıl muhtelif ülkelerden ulaşan yasa dışı göçmen sayısının yüzde 10'una tekabül ediyor. AB yasa dışı göçmenlerin geri kabulü için Türkiye'ye baskı yapmaya çalışıyor ama, bu konuda bize bir kuruş para da vermiyor. Sebep olarak da, AB'nin parçası olmadığımızı söylüyorlar. Örneğin, Türkiye'deki yasa dışı göçmenler için bir toplama ve yardım kampı oluşturulmasını finanse etmiyor.''

Terzioğlu, yasa dışı göçle mücadele konusunda Türkiye'nin İtalya ve İngiltere'yle mükemmel bir işbirliği içinde olduğunu da kaydederek, ''İtalya ve İngiltere ile iade anlaşmalarımız yok. Ama işbirliği mükemmel ve de sorunsuz biçimde yürüyor'' diye konuştu.

Kaynak: AA