Türkiye'de Son 5 Yılın En Düşük Sigara Tüketimi Gerçekleşti

Türkiye'de Son 5 Yılın En Düşük Sigara Tüketimi Gerçekleşti

Türkiye'de Temmuz-kasım 2009 Aylarında Son Beş Yılın En Düşük Sigara Tüketiminin Gerçekleştiğini Bildiren Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (Ssuk), Kapalı Alanlarda Sigara Yasağını Yumuşatan Yasa Teklifi Veren CHP'li Vekilleri Popülist Davranmakla Suçladı.

Türkiye'de Son 5 Yılın En Düşük Sigara Tüketimi Gerçekleşti
08.01.2010 14:18 | Son Güncelleme: 08.01.2010 14:18

Türkiye'de Temmuz-Kasım 2009 aylarında son beş yılın en düşük sigara tüketiminin gerçekleştiğini bildiren Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK), kapalı alanlarda sigara yasağını yumuşatan yasa teklifi veren CHP'li vekilleri popülist davranmakla suçladı.

Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Nazmi Bilir, gelecek yıl Türkiye'de 276 bin kişinin sigarayı bırakacağının tahmin edildiğini belirterek, "Fiyatlara zam olması durumunda, bu sayının 624 bine çıkacağı tahmin ediliyor." dedi.

SSUK üyesi Doç. Dr. Özen Aşut, 2009 Temmuz ayında yürürlüğe giren kapalı alanlarda sigara yasağını yumuşutan yasa teklifleri veren CHP Adıyaman Milletvekili Şevket Köse ve CHP İstanbul Milletvekilleri Algan Hacaloğlu'na tepki gösterdi.

Tütünle ilgili yasanın bir halk sağlığı yasası olduğunu ve hiçbir ekonomik gerekçenin sağlığın önüne geçemeyeceğini vurgulayan Aşut, "Yılda 100 bin vatandaşımız sigara nedeniyle ölüyor. Sigara dumanına maruz kalanların kanser ve kalp krizi riskleri ise yüzde 25 artıyor." diye konuştu.

Türkiye'de tütün pazarına yılda 20 milyar dolar ödendiğini dile getiren Aşut, "Her yıl sigaraya bağlı hastalıkların tedavisi için 30 milyar dolar sağlık hacaması yapılıyor." dedi.

Aşut, Temmuz 2009'da yürürlüğe giren yasa ile Temmuz- Kasım aylarında, Türkiye'de son 5 yılın en düşük sigara tüketiminin gerçekleştiğini vurguladı. Aşut, şöyle dedi:

"2007 yılının aynı dönemine göre 233 milyon paket, 2008 yılının aynı dönemine göre 185 milyon paket daha az sigara içildi. 2007 yılının aynı dönemine göre sigaraya, 1 milyar 165 milyon TL, 2008 yılının aynı dönemine göre 922 milyon TL daha az para harcandı." Aşut, popülist yaklaşımlarla yasanın yumuşatılması girişimlerinden ivedilikle vazgeçilmesini istedi.

GELECEK YIL 276 BİN KİŞİNİN SİGARAYI BIRAKACAĞI TAHMİN EDİLİYOR

Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Nazmi Bilir ise yasağın ikram sektörünü etkilediği yönündeki açıklamaların doğruyu yansıtmadığının altını çizdi.

Yasağın yürürlüğe girdiği Temmuz 2009'da kapanan işletme sayısının 3 bin 168 iken; açılan işletme sayısının 5 bin 335 olduğunu söyleyen Bilir, "Hiç kimse açılan 5 bin işletmeyi görmüyor." dedi. Bilir, aynı şekilde, Ağustos - Ekim 2009 döneminde kapanan işletme sayısının 4 bin 219 iken, açılan işletme sayısının 7 bin 317 olduğunu ifade etti.

Kapalı mekanlarda sigara yasağına benzer bir uygulamanın dünyada sadece 6 ülkede bulunduğunu kaydeden Bilir, "Bu yasa başka ülkelere de öncü olma özelliğine sahip. Bu nedenle hiçbir şekilde zedelenmesine tehamüllümüz yok." şeklinde konuştu.

Sigara fiyatları konusuna da değinen Bilir, "Sigara fiyatlarındaki yüzde 10 artış, tüketimi yüzde 8 azaltıyor. Hazine gelir ise yüzde 10 artıyor. Yani sigara fiyatlarındaki artış ekonomi ve sağlığa yarar getiriyor." diye ifade etti.

Gelecek yıl Türkiye'de 276 bin kişinin sigarayı bırakacağının tahmin edildiğini dile getiren Bilir, sigara fiyatlarında artış ile bu oranın 624 bine çıkacağının tahmin edildiğini kaydetti.

Öte yandan, Bilir, CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu ile toplantıya katılmadan kısa bir süre önce görüştüğünü ve Kılıçdaroğlu'nun kendisine, söz konusu yasa tekliflerine parti olarak destek vermediklerini söylediğini kaydetti.

(CİHAN)

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Türkiye'de Son 5 Yılın En Düşük Sigara Tüketimi Gerçekleşti - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 12.8.2020 11:05:00. #1.14#
title