Türkiye'de Nüfus Sayımını Tamamlayan İlk İlçe Çınar Oldu

Türkiye'de Nüfus Sayımını Tamamlayan İlk İlçe Çınar Oldu

Diyarbakır'ın Çınar İlçesi, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Çalışmalarını Türkiye'de Tamamlayan İlk İlçe Oldu. Çınar'ın Nüfusu 60 Bin Olarak Belirlendi.

Türkiye'de Nüfus Sayımını Tamamlayan İlk İlçe Çınar Oldu

Diyarbakır'ın Çınar ilçesi, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi çalışmalarını Türkiye'de tamamlayan ilk ilçe oldu. Çınar'ın nüfusu 60 bin olarak belirlendi.

Kaymakam Dr. Hasan Tanrıseven,, 4 aydır yoğun bir çalışma sonucunda nüfus sayımını sonuçlandırdıklarını ifade ederek, "Ülke çapında başlatılan ve hükümetin üzerinde önemle durduğu Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'nde çalışmalarını ilk tamamlayan ilçe, Çınar oldu. 281 görevli 4 aylık sürede 8 bin 999 hanede nüfus sayımını gerçekleştirdi. Çınar'ın nüfusu 60 bin 701 olarak belirlendi. İllerde valilikler, ilçelerde ise kaymakamlıklar tarafından yürütülen ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) işbirliğiyle yapılan çalışmaları sonuçlandıran ilk ilçe olduk. Haziran ayında bitmesi gereken çalışmaları 3 ay erken tamamladık" dedi.

Kaymakam Tanrıseven, ilçede sayım vesilesiyle evli olan 250 çiftin resmi nikahının kıyıldığını, 2 bin dolayında kişinin de nüfusa kaydının yapıldığını söyledi. "Nüfus sayımıyla kamu hizmetlerinin sunulmasında sağlıklı planlama yapılarak kaynak israfı önlenecek. Önümüzü daha net olarak görebileceğiz" diyen Kaymakam Dr. Hasan Tanrıseven, ilçenin oldukça dağınık bir yerleşim yapısına sahip olmasına rağmen çalışmaları planlanan süreden 3 ay önce tamamlayan İlçe Nüfus Müdürlüğü, TÜİK görevlileri, belediye personeli, muhtar ve öğretmenleri tebrik etti.

84 köy, 80 mezra, 2 belediyesi bulunan ve bin 952 kilometrekarelik alanıyla Diyarbakır ilinin en geniş alana sahip ilçesi olan Çınar'da, 2 ay boyunca 84 muhtar ve 8 görevli tarafından numarataj çalışması yapıldı. Ocak ve şubat aylarında ise köy, mezra ve beldede 174, ilçe merkezinde ise 15 görevlinin nüfus sayımını gerçekleştirdiği Çınar'da toplam 281 kişi sayım işlemlerinde yer aldı. İlçe mülki sınırları içinde yaşayan vatandaşların adres bilgileri ulusal adres veri tabanına aktarıldı. Bütün hanelere görevliler giderek vatandaşların yerleşim yeri adresleri MERNİS nüfus kayıt bilgileriyle eşleştirildi.

(YB-EST-NÇ-NÇ-Y)

Kaynak: İHA