"Türkiye'de Mali Disiplin Kültürü Yerleşti"

"Türkiye'de Mali Disiplin Kültürü Yerleşti"

Adıyaman Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Seyfettin Bilen, Türkiye'de mali disiplin kültürünün yerleştiğini söyledi.

04.11.2011 17:44 | Son Güncelleme: 04.11.2011 17:44

Adıyaman Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Seyfettin Bilen, Türkiye'de mali disiplin kültürünün yerleştiğini söyledi.

Bilen, yaptığı açıklamada, 2011 yılı Eylül ayında bütçenin 234 milyon lira fazla verdiğini belirterek, yıl sonuna doğru harcamalarda bir miktar artış olacağını ve yıl sonu bütçe gerçekleşmesinin 22,2 milyar lira açık vereceğini ifade etti. Yılsonu tahminlerinde bir sapma olmayacağını belirten Bilen, şu bilgileri verdi: "Altyapı yatırımlarına ayrılan 9.1 milyar liralık giderin son üç ay içinde gerçekleşecek olması ve bazı hak ediş ödemelerinin son üç aylık dönemde gerçekleşecek olmasının bu açık öngörüsünün ana nedeni olacağı ifade edilmiştir. Buna göre 2011 yılı bütçe açığının gayrisafi milli hasılaya oranı başlangıç tahminine göre yüzde 1.7 seviyesinde olacaktır. Açığın öngörünün altında kalmasında Yapılandırma Kanunu'ndan geleceği öngörülen 5-5,5 milyar liranın de payı olacaktır. Türkiye'nin bir mali disiplin kültürünü yerleştiğini bu nedenle sapmalar olsa da bunun kısmi olacağını ve yıl sonunda bütçe açığı rakamlarında tahminlerin civarında kalınacağını söyleyebiliriz."

Cari açık sorununun ekonomide bir yavaşlamaya neden olmadan düşürülmesi gerektiğinin altını çizen Bilen, "Önemli olan sorun cari açık konusunun ekonomide bir yavaşlamaya neden olunmadan düşürülmesi ve cari açığın bundan sonraki dönemlerde sürdürülebilir düzeyde kalmasının sağlanmasıdır. Peki cari açık nedir, özetle cari açık, bir ülkenin ürettiğinden çok tüketmesidir. Üretilenden fazla yapılan harcama, borçlanma ile karşılanır. Cari açığın ekonomik krize neden olacağını sanmıyorum. Çünkü, Türkiye'de bu güne kadar ekonomik krizler, kamu maliyesi kaynaklı cari açığa bağlı olarak yükselmesinden kaynaklandı." diye konuştu.

2012 bütçe tahminini de değerlendiren Bilen, konuşmasını şöyle tamamladı: "2012 yılı Bütçe büyüklükleri 2011 yılı gerçekleşme tahminine göre bütçe giderlerinde yüzde 12, bütçe gelirlerinde ise yüzde 13.4'lük bir artış öngörmektedir. Vergi gelirlerinde 2011 yılı gerçekleşme tahminine artış oranı yüzde 11.4'tür. Bu tahminler çerçevesinde 2012 yılı bütçe açığı yüzde 1.5 seviyesinde kalması hedeflenmektedir. Rakamlara bakıldığında tahminlerin gerçekleştirilebilecek düzeyde olduğu kanaatine ulaşıyoruz. Zira 2012 yılında bütçenin gelir kalemi kısmında yapılan son ÖTV artışlarıyla birlikte vergi gelirleri artacaktır. 2011 yılı Ekim ayı sonunda belirlenecek yeniden değerleme oranı bağlı olarak maktu vergilerde yapılacak artışlarla bu hedefin tutturulabileceğini söyleyebiliriz."

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: "Türkiye'de Mali Disiplin Kültürü Yerleşti" - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 18.9.2020 17:59:35. #1.14#
title