"Türkiye'de Kitap Okuma Oranı Afrika'dan Geri"

"Türkiye'de Kitap Okuma Oranı Afrika'dan Geri"

Mersin'in Mezitli İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Aziz Demir, Türkiye'deki kitap okuma oranlarının Afrika ülkelerinden de geri olduğunu söyledi.

Mersin'in Mezitli İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Aziz Demir, Türkiye'deki kitap okuma oranlarının Afrika ülkelerinden de geri olduğunu söyledi. Bazı yabancı ülkelerle Türkiye arasındaki kitap-gazete okuma oranlarını istatistiki bilgilerle karşılaştıran Demir, "Ülkemizde 49 bin 500 kişiye 1 kütüphane düşerken 122 kişiye 1 kahve düşüyor" dedi.

'Türkiye Okuyor Ben de Okuyorum' kampanyasının İlçe Yürütme Koordinatörlüğünü de yapan Aziz Demir, nüfusa göre gazete okuma oranlarında Japonya'nın yüzde 62, Almanya'nın yüzde 48'lerde olmasına karşılık, Türkiye'de bu oranının yüzde 5'lerde kaldığını söyledi. Japonya'da yılda ortalama 4 milyar 200 milyon kitap basıldığını anlatan Demir, "Türkiye'de bu rakam 23 milyondur. Japonya'da yılda kişi başına düşen kitap sayısı 25, Fransa'da 7, Türkiye'de ise 1, 2. Türkiye'de 1412 kütüphane bulunurken, 570 bin kahve faaliyette. Ülkemizde 1 kişiye 49 bin 500 kütüphane, 122 kişiye 1 kahve düşüyor" diye konuştu.

GÜNLÜK KİTAP OKUMA SÜRESİ 15 SANİYE

Demir, Almanya'da kişi başına düşen ortalama okuma süresi günlük 23 dakikadan 18 dakikaya düştüğü için yetkililerin önlem aldığını, Türkiye'de günlük ortalama okuma süresinin 15 saniye olmasına rağmen kayıtsız kalındığını öne sürdü. İnsanların kitap okumaya yönlendirilmesi gerektiğini kaydeden Demir, şunları söyledi:

"İlçemizde okumayı yaygınlaştırmak için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül önderliğindeki 'Türkiye Okuyor' kampanyasını 'Türkiye okuyor, ben de okuyorum' şeklinde yürütüp, çeşitli faaliyetler yapıyoruz. Belirli aralıklarla ilçe okullarında kitap sohbetleri, huzurevlerinde gönüllü okuyuculuk, Mersin Üniversitesi Radyosu'nda kültür sohbetleri, kitap imza günleri yapıyoruz. 35 okuldaki kitap programlarında 35 veli, öğretmen ve öğrencimiz 1 ayda 105 kitap tanıttı. Toplamda 800'den fazla kitap tanıtımı yapıldı."- Mersin