Türkiye'de İlk Kez Bir Türk Kilise Açtı

Türkiye'de İlk Kez Bir Türk Kilise Açtı

İstanbul (dha) İstanbul Altıntepe’de Bulunan Ve 1999’da Kurulmuş Olan İstanbul Protestan Kilisesi Vakfı, İstanbul Valiliği’nin 18 Ağustos’taki İzninin Ardından İbadethane Statüsüne Kavuştu. Böylece, Azınlık Kiliseleri Dışında "İlk Türk Kilisesi" Açılmış Oldu.

Türkiye'de İlk Kez Bir Türk Kilise Açtı


İSTANBUL (DHA) İstanbul Altıntepe’de bulunan ve 1999’da kurulmuş olan İstanbul Protestan Kilisesi Vakfı, İstanbul Valiliği’nin 18 Ağustos’taki izninin ardından ibadethane statüsüne kavuştu. Böylece, azınlık kiliseleri dışında ¨ilk Türk kilisesi¨ açılmış oldu.

Maltepe`de Timur Topuz isimli şahıs 1999 yılında kurduğu İstanbul Protestan Kilisesi Vakfı`nın kilisesini açtı. Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesi altında cami ve kiliseler ibadethane olarak kabul edilmesi sonucu bir tekstil firmasında yönetici olarak çalışan Timur Topuz , İstanbul Valiliğinin 18 Ağustos 2006 tarihinde verdiği izinle, Maltepe Küçükyalı Bağdat Caddesi üzerinde vakfa bağışlanan müstakil binada kilise açtı.
Cemaatinin yüzde 60`ının Türk olduğunu söyleyen Topuz, ¨Kapımız herkese açık¨ dedi. Müslüman bir ailenin çocuğu olan 32 yaşındaki Timur Topuz, 15 yıl önce Hıristiyanlığı seçmiş. 1999 yılında kurduğu vakfın açılışında dönemin Başbakan`ı Bülent Ecevit, yardımcısı Mesut Yılmaz, Hüsamettin Özkan ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer birer kutlama mesajı yollamışlar. Kilisenin bir köşesine astığı mesajları okuyan vakıf başkanı Timur Topuz, ¨Manevi destek aldık¨ diye konuştu.
Yaklaşık 100 kişinin pazar günleri ayin yapmaya geldiğini ve ayrıca çarşamba akşamları müzik eşliğinde dua okunduğunu söyleyen Topuz, ¨Kapımız herkese açık duaya ihtiyacı olanlara dua okuyoruz. Biz hiç kimsenin etnik yapısına bakmıyoruz. Ben müslüman bir ailenin çocuğuyum ama sonradan okuduğum kitaplar sayesinde Hıristiyanlığı seçtim. Ailem önceden kabullenmek istemedi ve şimdi onlarda anlayışla karşılıyorlar eşim zaten Hıristiyan¨ diye konuştu.

Kaynak: DHA