'Türkiye'de İhtiyaç Listesinde Kitap 235'inci Sırada Yer Alıyor'

'Türkiye'de İhtiyaç Listesinde Kitap 235'inci Sırada Yer Alıyor'

Samsun'da Dünya Kitap Okuma Günü nedeniyle Samsun Memurlar Derneği (SAMED) üyeleri ve aileleri birlikte okuma ve söyleşi etkinliği düzenledi.'Okumanın Önemi' konulu seminerde konuşan Eğitimci Asaf Ulusoy, kitabın Türklerin ihtiyaç listesinde...

'Türkiye'de İhtiyaç Listesinde Kitap 235'inci Sırada Yer Alıyor'

Samsun'da Dünya Kitap Okuma Günü nedeniyle Samsun Memurlar Derneği (SAMED) üyeleri ve aileleri birlikte okuma ve söyleşi etkinliği düzenledi. 'Okumanın Önemi' konulu seminerde konuşan Eğitimci Asaf Ulusoy, kitabın Türklerin ihtiyaç listesinde 235'inci sırada yer aldığını söyledi.

SAMED binasında gerçekleşen etkinlikte, üyeler öncelikle belirlenen serbest zaman diliminde yaklaşık olarak 2 saat süresince kitap okudu. SAMED Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Bayrak, okuma etkinliğinin ardından yaptığı konuşmada, "Etkinliklere katılan konuklarımıza, üyelerimiz ve ailelerimize dernek Yönetim Kurulumuz adına çok teşekkür ediyorum. Böylesine anlamlı bir günde sizlerle mana boyutu yüksek olan bir etkinlikte bir araya gelmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Sizlere baktığımda da iştirak eden herkesin aynı mutluluğu, memnuniyeti paylaştığını hissedip görebiliyorum. Bu da bizleri onurlandırıyor. İlkini bu yıl başlattığımız bu etkinliği bundan sonra her yıl düzenlemeyi hatta alışkanlık haline getirmeyi arzu ediyoruz. Bunu başarabilmek için sizlerin katkılarını, katılımlarını ve desteklerini bekliyor, sizleri bizimle beraber olmaya davet ediyoruz." dedi.

"ÇOCUKLARA KİTAP OKUYARAK ÖRNEK OLMALIYIZ"

'Okumanın Önemi' konulu bir seminer veren eğitimci Asaf Ulusoy, Türkiye'de okuma oranının oldukça düşük olduğunu kaydetti. Özellikle çocuklarda okuma alışkanlığının hissedilir derecede az olduğunu kaydeden Ulusoy, "Bunun en önemli sebebi ise ailelerde yeterli okuma ve okutturma bilincinin oluşmaması. Kültür Bakanlığımızın 2012 yılında yaptırdığı bir anket neticesinde ülkemizde ki ihtiyaç sıralamasında kitap 235. sırada yer almaktadır. Bu durum oldukça manidar, üzerinde derinlemesine düşünüp kafa yormalıyız." diye konuştu.

Seminerde sıklıkla rakamsal ifadelere yer veren Asaf Ulusoy, "Japonya da bir ayda kişi başı kitap okuma saati ortalama 5 saat. Bu oran ülkemizde ise sadece bir yılda 6 saat. Ciddi anlamda okuma eksikliğimiz var. Bir an önce okumayı teşvik edecek veya ettirecek unsurların arttırılması gerek. Bunun için çok çalışmalı ve alınması gereken tedbirleri bir an önce almalıyız. İşe de önce bireysel anlamda kendimizden başlamalıyız." şeklinde konuştu.

Seminer sonrasında ilkokul ve ortaokul düzeylerinde 2 ayrı kategoride, okuyup anlama, kavrama ve sonuç çıkarmaya, bu meziyetleri geliştirmeye yönelik bir yarışma yapıldı. Katılan çocuklara kitap hediye edilirken, kazanan takımların üyelerine günün anısına küçük birer plaket verildi.

Kaynak: CHA