'Türkiye'de Hıv/aıds Virüsü Arttı' - Haberler
Haberi Paylaş

"Türkiye'de Hıv/aıds Virüsü Arttı"

CHA - Haberler | Güncel

Bilim adamları dünya üzerinde giderek yayılan HIV/AIDS'in son dönemlerde Türkiye'de de arttığını söyledi.

Bilim adamları dünya üzerinde giderek yayılan HIV/AIDS'in son dönemlerde Türkiye'de de arttığını söyledi. Uzmanla, Rusya ve Ukrayna'da hastalığın yaygın olarak görüldüğüne dikkat çekti.

Antakya'da bilim adamlarının katılımı ile "Klinik HIV/AIDS Sempozyumu" gerçekleştirildi. Sempozyumda konuşan Hacettepe Üniversitesi Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, dünya genelinde 34 milyon kişinin HIV/AIDS ile yaşadığını, her gün artan vaka sayısının 7 bin olduğunu anlattı. Ünal, 1985 yılında ilk kez bu hastalığın görüldüğü Türkiye'deki sayının ise 4 bin 860'a ulaştığını kaydetti. Hastalığın artık yüzde 1 oranında bebeklerde de görüldüğünü, 3 bin 436 erkek ile 390 kadının HIV/AIDS tedavisi gördüğünü belirtti.

Son yıllarda virüsü taşıyan kadın sayısının arttığını belirten Ünal, "Dünya geneline bakıldığında bu hastalık daha çok Afrika'da cinsel yolla, Doğu Avrupa'da ise damar içi ilaç alımları sırasında bulaştığını görüyoruz. Bilinen diğer bulaşma yöntemlerine ek olarak kişiler özellikle damar içi ilaç alımlarında aynı enjektörü kullanmamak noktasında dikkat etmeliler." dedi.

Ünal ayrıca mevcut ilaçlarla tedavi edilemeyecek kadar vaka sayısının arttığına dikkat çekerek, "Yeni ilaçlara ihtiyacımız var. İzinde bekleyen ilaçlar var. Ancak HIV/AIDS hastaları için idame önemlidir. İlaçlarını her gün muntazam olarak kullanmalılar. Ara verildiği takdirde sorunlar oraya çıkıyor." diye konuştu.

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilimdalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Volkan Korten ise HIV/AIDS hastalığının artık kronik bir hastalık haline geldiğine dikkat çekti. Türkiye'de kadınların son safhalarda tedaviye geldiklerini söyleyen Korten, "Kadınlar ülkemizde erkeklere oranla daha geç tedaviye başlıyor. Bu hastalık kalp krizini tetikleyen, zihinsel fonksiyonları bozabilen, seker hastalıklarına neden olabilecek bir hastalıktır. Düzgün takibi şarttır. Şu anda tedavilerdeki amacımız beklenen hayat süresini uzatmaktan öte sağlıklı olarak tedavilerini sürdürebilmektir." dedi.

Toplantıya Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Gökengin, Hacettepe Üniversitesi Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilimdalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Volkan Korten ve Londra Royal Free Hospital HIV Klinik Araştırma Direktörü ve Elton John AIDS Vakfı Medikal Danışmanı Dr. Mike Youle konuşmacı olarak katıldı.

 Türkiye'de Hıv/aıds Virüsü Arttı

 Türkiye'de Hıv/aıds Virüsü Arttı

CHA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım