Türkiye'de Bebek Ölüm Oranı Binde 21, Kuvöz Sayısı Bin 500

Türkiye'de Bebek Ölüm Oranı Binde 21, Kuvöz Sayısı Bin 500

Türk Sağlık -Sen, Yenidoğan Bebeklere İlişkin Raporunu Açıkladı. Rapora Göre, Bir Yılda 1 Milyon 400 Bin Doğum Gerçekleşiyor. Çocuk Sağlığı Uzmanı Sayısı Bin 640. Bebek Ölüm Oranının Binde 21 Olduğu Türkiye'de Beş Bin Kuvöze İhtiyaç Var, Ancak Sadece Bin 532 Kuvöz Mevcut.

Türkiye'de Bebek Ölüm Oranı Binde 21, Kuvöz Sayısı Bin 500

Türk Sağlık-Sen, yenidoğan bebeklere ilişkin raporunu açıkladı. Rapora göre, bir yılda 1 milyon 400 bin doğum gerçekleşiyor. Çocuk sağlığı uzmanı sayısı bin 640. Bebek ölüm oranının binde 21 olduğu Türkiye'de beş bin kuvöze ihtiyaç var, ancak sadece bin 532 kuvöz mevcut.

Türk Sağlık-Sen, 2007 yılı Sağlık Bakanlığı verilerine dayanarak doğum ve doğum sonrası bakım hizmetleri ile ilgili yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Araştırmada, anne ve bebek ölümleri, kuvöz sayıları ve doğum hizmetini yürüten sağlık çalışanları ile ilgili çarpıcı bilgilere yer verildi. Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye'de Sağlık Bakanlığına bağlı toplam doğum hastanesi sayısı 64. Bunlardan 6 tanesi eğitim hastanesi. Çocuk hastanesi sayısı ise 10. Sağlık Bakanlığı'nda görev yapan çocuk sağlığı uzmanı sayısı ise bin 640. Araştırmada ortaya çıkan bir başka sonuç ise Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerdeki kuvöz sayısının yetersizliği oldu. Araştırmaya göre, bir yılda Türkiye'de 1 milyon 400 bin doğum gerçekleşirken hastanelerdeki kuvöz sayısı ise sadece bin 532. Oysaki Türkiye'de 5 bin kuvöze ihtiyaç var. Yeni doğan yoğun bakım yatak sayısı ise bin 233.

-TÜRKİYE'DE BEBEK ÖLÜM ORANLARI AB ÜLKELERİNİN ÇOK ÜSTÜNDE-

Araştırmada anne ve bebek ölümlerine ilişkin de bilgilere yer verildi. Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye'de bebek ölüm oranları AB ülkelerinin çok üstünde yer alıyor. Türkiye'de bebek ölümleri binde 21,7 iken, bu oran İsveç'te binde 3, İspanya, Almanya, Çek Cumhuriyeti ve Yunanistan'da binde 4, İngiltere'de binde 5, Polonya'da binde 7, Bulgaristan'da binde 12, Romanya'da ise binde 17 olarak saptanıyor. Araştırmada ayrıca doğum hizmetlerinde görev alan ebelere ilişkin bilgilerde yer aldı. Araştırma sonuçları göre Türkiye'de 46 Bin 172 ebe görev yapıyor. Bu ebelerin 42 bin 567 tanesi Sağlık Bakanlığı'nda, 374 tanesi üniversite hastanelerinde ve 3 bin 231 tanesi ise özel sektörde görev yapıyor. Bir ebeye bin 516 Kişi düşüyor. Türkiye'de 100 bin kişiye düşen ebe sayısı 65.40 iken, Avrupa bölgelerinde bu sayı 44.26 Avrupa ülkelerinde ise 36.28'de kalıyor.

-DOĞUM SONRASI BAKIMDAN YAŞANILAN SIKINTILAR NEDENİYLE BEBEKLER ÖLÜYOR-

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, araştırma sonuçlarını değerlendirirken, Türkiye'de bebek sağlığı ile ilgili yatırımların yetersiz kaldığına işaret ederek şunları söyledi:

"Türkiye'de anne ve çocuk sağlığı ile ilgili yeterli yatırımlar yapılmıyor. Artık hastaneler yoğunluğu kaldıramayacak hale geldi. Personel eksikliği sorunu giderek büyüyor. Tüm sorunlar nedeniyle bebek ölümleri oranları AB Ülkelerinin çok üstünde. Hastanelerde kuvözler yetersiz kalmaktadır. Özellikle doğum sonrası bakımda yaşanılan sıkıntılar nedeniyle bebekler hayatlarını kaybetmektedirler." (ANKA)

(DNZ/ZG)