Türkiye'de Alman Üniversitesi Kuruluyor

Türkiye'de Alman Üniversitesi Kuruluyor

Türkiye'deki 53 Devlet, 25 Vakıf Üniversitesine İlaveten Meclis Genel Kurulu'nda 15 İlde Yeni Devlet Üniversitelerinin Kurulması Kabul Edildi. Bunlara Ek Olarak Bir De Alman Üniversitesi Kurulması Pla...

Türkiye'de Alman Üniversitesi Kuruluyor

Türkiye`deki 53 devlet, 25 vakıf üniversitesine ilaveten Meclis Genel Kurulu`nda 15 ilde yeni devlet üniversitelerinin kurulması kabul edildi. Bunlara ek olarak bir de Alman Üniversitesi kurulması planlandığı bildirildi.
Merkezi Almanya`nın Essen kentinde bulunan Türkiye Araştırmaları Merkezi ve Türkiye`de kısa adıyla TÜLOV olarak bilinen Türkiye Tanıtım Araştırma Demokrasi ve Laik Oluşum Vakfı Alman üniversitesi kurma girişimiyle birlikte çalışıyor. Projeye ayrıca Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Hükümeti, Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD), Alexander von Humboldt Vakfı ve Alman Bilim Vakfı da destek veriyor.
Türkiye Araştırmaları Merkezi Direktörü Prof. Dr. Faruk Şen, Alman DW Radyosu`nda bu konuda Almanya`daki Münster Üniversitesi ile işbirliğin söz konusu olduğunu belirtti. Prof.Dr. Şen, 29 Ağustos`ta MünsterÜniversitesi ile protokol imzalayacaklarını söyledi. Üniversitenin Ekim 2008`de faaliyete başlaması planlandı. Üniversitenin İzmir veya İstanbul`da kurulacağını bildiren Türkiye Araştırmaları Merkezi Direktörü Prof. Dr. Şen, `Bu konuda iki kente de yönelik hesaplar yapılıyor. Kurucular, kasım ayında bu konu hakkında bir karara varacak. Şu anda İzmir`de bir üniversite kurulması için bütün altyapı mevcut. Torbalı`da da bir arazi var. Fakat İstanbul`da da bu işe ilgi gösterenler, üniversitenin İstanbul`da kurulması yönündeki isteklerini dile getiriyor. Bunu da dikkate alıyoruz` diye konuştu.
Türkiye`deki Alman Üniversitesi`nde ilk etapta iletişim, enformasyon ve işletme bölümleri açılması ve başta 600 öğrencinin öğrenim görmesi planlandı. Öğrenci sayısı kademeli olarak arttırılacak. Üniversite sınavıyla alınacak öğrenciler 1 yıl Almanca hazırlık okuyacak. Bu konuda henüz YÖK`e resmi başvuru yapılmadığını belirten Prof. Dr. Şen sürecin nasıl işleyeceğini şöyle anlattı:
`YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmeler yapıldı. YÖK`ten önce TBMM`de Alman üniversitesinin kurulmasının kabul edilmesi gerek. Bu konuda, TBMM yeniden açıldığı zaman müracaat edilecek. Büyük bir olasılıkla, Alman üniversitesi kurulmasına ilişkin karar, önümüzdeki şubat ayına kadar TBMM`den geçmiş olup, YÖK`e de başvuru yapılmış olacak.`
Alman üniversite projesine katılan TÜLOV`un başkanı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Hakan Tartan ise Türkiye`de bir Alman üniversitesinin açılmasına yönelik ciddi hazırlıklar yapıldığını belirtti. Tartan, `Ağustos sonunda veya eylül başında bu konuda son noktaya gelinecek, Alman üniversitesi kurulması konusunda TÜLOV nihai bir anlaşma yapacak. Bir yıl gibi bir süre içinde, yasal prosedür tamamlandıktan sonra, üniversitenin faaliyete geçirilmesi düşünülüyor` dedi.

Kaynak: DHA