"Türkiye, Darbelere Şerbetlidir"

"Türkiye, Darbelere Şerbetlidir"

Baykal, Genelkurmay'da Hazırlandığı İddia Edilen Eylem Planı Hakkında, 'Türkiye Darbelere Şerbetlidir Ama Belgelere Şerbetli Değildir' Dedi, Belgenin Bir An Evvel Ortaya Konulmasını İstedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genelkurmay'da hazırlandığı iddia edilen eylem planı hakkında, ''Türkiye darbelere şerbetlidir ama belgelere şerbetli değildir'' açıklamasında bulunarak, belgenin gerçek olup olmadığının bir an evvel ortaya konulmasını istedi.

Baykal, Türkiye-Suriye sınırının mayınlardan temizlenmesini öngören yasanın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmış olmasını üzüntü verici bulduğunu belirterek, konuyu Anayasa Mahkemesi'ne götüreceklerini kaydetti.

BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu ve 5 arkadaşının hayatını kaybettiği helikopter kazası hakkında hazırladıkları raporu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül'e sunan BBP heyeti, CHP Genel Merkez Binası'nı ziyaret ederek söz konusu raporun bir nüshasını Baykal'a iletti. Kaza sonrası CHP lideri Baykal'ın yakın ilgisi dolayısıyla teşekkürlerini ileten BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, ''Bizleri derinden etkileyen olay sonrası bir ağabey gibi davranarak acılarımıza ortak oldunuz. Desteğinizin bundan sonra da süreceğine inanıyoruz'' dedi. Baykal da Topçu ve beraberindekilere tekrar başsağlığı dileğinde bulundu.

Görüşmenin ardından iki lider basının sorularını yanıtladı. Baykal, siyasete müdahale belgesi hakkındaki soruya şöyle cevap verdi: ''Türkiye, darbelere şerbetlidir ama belgelere şerbetli değildir. Ortaya bir belge atıyorsunuz. Attığınız belgeyle 70 milyonu yönlendiriyorsunuz. Önemli olan bu belgenin gerçek olup olmadığının ortaya çıkartılmasıdır. Belge gerçek ise sonucu farklı, belge sahte yine sonucu çok farklı olacaktır. İstanbul Başsavcısı'nın ve Genelkurmay'ın elinde belgenin fotokopisinin olduğu açıklanmış, gerçeğinin ise poliste olduğu iki gazete tarafından belirtiliyor. Kriminal incelemenin sağlıklı olması için gerçek belge üzerinden inceleme yapılmalı; polisteki belge başsavcılığa ve askeri savcılığa intikal ettirilmelidir. Böylece, belgenin sahte mi gerçek olup olmadığı ortaya çıkartılmalı ve buna göre yorumlar yapılmalıdır. Bu ortaya çıkartılmadan meseleye balıklama atlamak sağlıklı sonuç vermez.''

Cumhurbaşkanı Gül'ün mayın yasasını onaylaması hakkında ise Baykal, ''Ben grup konuşmamda ve daha önce de Sayın Cumhurbaşkanı'nın herkesi rahatlatacak bir karar vermesini, topraklarının 44 yıllığına vermesinin engellenmesini istediğimizi açıklamıştım. Sayın Cumhurbaşkanının bunu onaylamasını üzüntüyle karşıladım. Cumhurbaşkanları herkesin Cumhurbaşkanı olarak; temel istek, eğilim Türkiye'nin yararı doğrultusunda karar verir. Cumhurbaşkanı bunu gözetmemiş, siyasi güçle birlikte hareket etmiştir. Söz konusu topraklar Türkiye için hayati bir meseledir. Yabancılara 44 yıllığına kiralanması ülke menfaatlerine aykırıdır.'' diye konuştu. Konuyu Anayasa Mahkemesi'ne götüreceklerini söyleyen Baykal, Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı vereceğini beklediklerini, ancak aksi durumda bile bu yasanın 'yabancılara topraklar verilemez' anayasal ilkesince uygulanamayacağını iletti.

BBP lideri Topçu ise, mayınların Türkiye'nin kendi imkanlarıyla temizlenerek şehit ailelerine verilmesini istediklerini açıkladı.

(CİHAN)