Türkiye Bulut Ödülleri Sahiplerini Buldu

Türkiye Bulut Ödülleri Sahiplerini Buldu

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Aksoy:
"Araştırmalara göre, dünya genelinde şirketler bulut bilişim hizmetlerine 2016’da 207 milyar dolar harcama yapacak"
“Buna karşın, bu ...

Türkiye Bulut Ödülleri Sahiplerini Buldu

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, araştırmalara göre, dünya genelinde şirketlerin bulut bilişim hizmetlerine 2016'da 207 milyar dolar harcama yapacağını belirterek, "Buna karşın, bu teknolojilerin sağladığı tasarruf avantajıyla 2020 itibarıyla oluşacak gelirler 1 trilyon dolar artırılmış olacak" dedi.

 Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda ve Bizz Consulting temsilciliğinde düzenlenen Türkiye Bulut Ödülleri, düzenlenen etkinlikle sahiplerini buldu. Avrupa'daki prestijli bilişim ödülü olan Euro Cloud'un Türkiye temsilcisi olarak faaliyet gösteren Türkiye Bulut Ödülleri, ilk yılında 15 firmayı bulut bilişim alanındaki çalışmaları dolayısıyla ödüllendirdi. Ülkelerinde düzenlenen yarışmaları kazananlar, 15 Ekim 2013 tarihinde Lüksemburg'daki Euro Cloud 2013'te yarışacak.

Türkiye Bulut Ödülleri'nde "En İyi Bulut Hizmeti Ürünü" ödülünü Netsis kazanırken, Cloud Arena firması "En İyi Teknoloji Şirketi" ödülüne layık görüldü. Firma ödülünü Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy'un elinden aldı. "En İyi Ticari Sektör Örnek Vakası" KoşSistem olurken, "En İyi Kamu Yönetimi Örnek Vakası" ödülünü Sampaş firması göğüsledi. "Bulut Servisi Müşteri Kategorisi"nde ise ödül Logo Yazılım'a gitti. Başarıları jüri tarafından ödüllendirilen örnekler, Avrupa'da Türkiye'yi temsil etmeye hak kazandı.

Etkinlikte düzenlenen bulut bilişim panelinde, Türkiye'de bulutun gelişimi ve potansiyeli de masaya yatırıldı.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, panelde yaptığı konuşmada, araştırmalara göre, dünya genelinde şirketlerin bulut bilişim hizmetlerine 2016'da 207 milyar dolar harcama yapacağını belirterek, "Buna karşın, bu teknolojilerin sağladığı tasarruf avantajıyla 2020 itibarıyla oluşacak gelirler 1 trilyon dolar artırılmış olacak. Avrupa Birliği ülkelerinin de bulut bilişimi kullanarak 2020 yılına doğru GSYİH'de %25'lik büyüme, verimlilikte ise %40'lık artış sağlaması bekleniyor" dedi.

Türkiye'de ise özellikle KOBİ'lere bakıldığında bilişim teknolojileri (BT) harcamalarında donanım maliyetleri oranının gelişmiş ülkelere kıyasla daha yüksek olduğunu ve toplam BT harcamalarının yüzde 28'ine ulaştığının görüldüğünü söyleyen Aksoy, şunları kaydetti:

"Oysa bulut bilişim, şirketleri donanım maliyetinden tasarruf etme imkanı sunan önemli bir fırsat yaratıyor. Teknoloji üreten ve inovasyona yatırım yapan Vodafone Türkiye olarak bu nedenle bulut bilişimin dijital evrenin en temel unsurlarından biri olduğunu ve şirketleri donanım maliyetlerinden uzaklaştıracak bir olanak yarattığını düşünüyoruz. Bu vizyon ile yüksek kapasiteli ve güvenilir veri merkezlerimizi Türkiye'de en son teknolojiyle inşa ediyoruz."

Aksoy, Türkiye'nin en büyük veri merkezi olan Vodafone Türkiye Bulut Teknolojileri Merkezi 80 Milyon TL'lik yatırımla bu yıl hayata geçirdiklerini belirtti.

120 milyon TL'lik yatırımla destekledikleri Vodafone İş Ortağım Kırmızı Bulut hizmeti sayesinde işletmelerin yüzde 95'e varan yatırım maliyeti tasarrufu sağlayabildiğine de dikkati çeken Aksoy, "Dünya çapında en son teknolojiyi kurumsal müşterilerimize ulaştırma vizyonuyla bulut bilişim alanında yaptığımız çalışmaları sürdüreceğiz. Bu perspektif ile bulut bilişim alanında verilen Euro Cloud ödüllerine Vodafone Türkiye olarak ana sponsoru olmaktan duyduğumuz mutluluğu ifade etmek isterim" ifadelerini kullandı.

Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) Başkanı Kemal Cılız ise  "TÜBİSAD olarak misyonumuz bilgi ve iletişim teknolojilerini ülkemizin sağlıklı ve sürdürülebilir büyümesinin temel bileşeni olarak konumlandırmak. Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün gelişmesi Türkiye'nin büyüme hedefine ulaşmasına katkıda bulunacak.  Gerek şirketlere sağladığı verimlik artışı gerekse katma değer üretme konusundaki kaldıraç etkisiyle sürdürülebilir büyümeyi sağlayacak potansiyel taşıdığına inanıyoruz" değerlendirmesinde bulundu. - İstanbul