Türkiye-almanya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Berlin Temasları

Türkiye-almanya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Berlin Temasları

Türkiye-almanya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Thomas Kossenday, Federal Meclis'te Türk Heyeti İçin Yemek Verdi.

Türkiye-almanya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Berlin Temasları

Türkiye-Almanya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Thomas Kossenday, Federal Meclis'te Türk heyeti için yemek verdi.

Türkiye-Almanya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Berlin temaslarını sürdürüyor. Heyetle birlikte Berlin'e gelen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Alman muhataplarına, Türkiye'deki yerel yönetim reformları hakkında bilgi verdiklerini söyledi. Türkiye-Almanya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Kossenday'ın Federal Meclis'te Türk heyeti için verdiği yemek öncesi Berlin temaslarıyla ilgili bilgi veren Güzelbey, Alman yetkililerin Türklerin uyumu konusunda olumlu bir değişim gözlemlediğini söyledi. Güzelbey, "2 günden beri Türk delegasyonu olarak burada görüşmeler yapmaktayız. Alman yetkililer artık uyum konusunu masa başında kendileri değil, taraf olan Türkler veyahut da Türklerin yöneticileri ile beraber çözme noktasında kararlı görünüyor. Dünkü görüşmelerimizde Uyum Bakanı Prof. Dr. Maria Böhmer'le son derece olumlu bir görüşmemiz oldu. Böhmer'in yaklaşımını iyi bulduk. Bu gelişmeler Almanya'da yaşayan Türk vatandaşlarımız ve Avrupalı Türkler için olumlu bir sonuç verecektir diye düşünüyorum. Her iki tarafın da ortak bir paydası var, o da eğitim. Eğer insanlarımızın eğitimi konusunda iki taraf da gerekli çabayı gösterirse, vatandaşlarımızın bundan istifade edeceğini düşünüyorum" dedi.

Görüşmelerde Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) müzakere sürecinin de gündeme geldiğini ifade eden Asımbey, "Almanya'nın AB'den Sorumlu Bakanı Günter Gloser ile konuştuk. Delegasyon üyelerinin her biri, sorumlu oldukları alanla ilgili fikirlerini söyledi. Ben de yerel bir yönetici olarak Türkiye'deki yerel yönetim reformlarını ve bu konudaki zihniyet değişikliğini kendilerine anlattım. Artık AB'ye hazır konumda olduğumuzu söyledik. Bu görüşmeler Türkiye açısından son derece olumlu olacaktır" diye konuştu.

Öte yandan Berlin'i belediyecilik açısında da incelediğini aktaran Güzelbey, Berlin'e hayranlık duyduğunun altını çizdi. Güzelbey, "Berlin'i çok fazla inceleme imkanım olmadı. Ama Duisburg şehri ile zaten çok ciddi bağlantılarımız var. Bildiğiniz gibi Duisburg ve Gaziantep kardeş şehirler" açıklamasında bulundu.

Heyette yer alan AK Parti Kastamonu Milletvekili Mustafa Ünal, Cumhurbaşkanlığı AB Danışmanı Zeynep Damla Gürel, eski Büyükelçi Volkan Vural'ın yanı sıra, Federal Almanya Milletvekili Prof. Dr. Hakkı Keskin (PDS) ve Sevim Dağdelen de (PDS) yemeğe katılanlar arasındaydı.

Yarın Neukölln Belediye Başkanı Buschkowsky, bazı milletvekilleri ile temaslarda bulunacak olan heyet, perşembe günü ise Federal İçişleri Bakanlığı Müsteşarı August Hanning, Federal Parlamento İçişleri Komisyonu Başkanı Sebastian Edathy ve diğer komisyon üyeleri ile görüşecek.

(SE-OYK-OYK-NÇ-D)