Türkiye Afganistan'da Askeri Operasyonlara Katılmalı

Türkiye Afganistan'da Askeri Operasyonlara Katılmalı

ABD Başkanı Barack Obama'nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Emekli Orgeneral James Jones, Afganistan'da Türkiye'nin Operasyonlara da Katılarak, Bu Ülkedeki NATO Gücüne Katkıda Bulunabileceğini Söyledi. Jones, Türkiye'nin Ortadoğu, İran, Afganistan Sorunlarının Çözülmesinde Amerika'nın İşbirliği İçinde Olduğu Kilit Müttefiklerinden Biri Olduğunu Dile Getirdi.

Türkiye Afganistan'da Askeri Operasyonlara Katılmalı

-ABD Başkanı Barack Obama'nın Ulusal Güvenlik Danışmanı emekli orgeneral James Jones, Afganistan'da Türkiye'nin operasyonlara da katılarak, bu ülkedeki NATO gücüne katkıda bulunabileceğini söyledi. Jones, Türkiye'nin Ortadoğu, İran, Afganistan sorunlarının çözülmesinde Amerika'nın işbirliği içinde olduğu kilit müttefiklerinden biri olduğunu dile getirdi.

NEW YORK - (ANKA) Kahraman Halisçelik Bildiriyor. ABD Başkanı Barack Obama'nın Ulusal Güvenlik Danışmanı emekli orgeneral James Jones, Afganistan'da Türkiye'nin operasyonlara da katılarak, bu ülkedeki NATO gücüne katkıda bulunabileceğini söyledi. Jones, Türkiye'nin Ortadoğu, İran, Afganistan sorunlarının çözülmesinde Amerika'nın işbirliği içinde olduğu kilit müttefiklerinden biri olduğunu dile getirdi.

Kabil ve çevresinde koşullanan Türk birliğinin Afganistan'ın yeniden yapılanmasında çok yararlı çalışmalar yürüttüğünü ve bundan kendilerinin büyük memnuniyet içinde olduklarını belirten Jones, Türk askerinin operasyonlara katılmasının da bu ülkedeki askeri güce büyük katkıda bulunacağını ifade etti.

Kendisinin "Afganistan'da Türk askeri de muharebelere katılmalı" sözünün hatırlatılması üzerine General, şöyle konuştu; "Türkiye'nin Afgnasitan'daki işbirliği bu ülke için son derece önemli. Afganistan'nın normalleşmesinde Türkiye'nin önemi büyük. Afganistan'ın ekonomik yapılanmasında Türkiye kilit ülkelerden birisi. Kabil çevresinde görev yapan Türk birliği bölgesinde ekonomik yapılanmanın, alt yapının inşası gibi konularda çok başarılı çalışmalar yapmakta. Türk askerinin Afganistan'da askeri operasyonlara katılıp katılmayacağı konusu bu ülkenin kendi ulusal meselesi. Türk birliği askeri operasyonlara katılırsa bundan Afganistan'daki yabancı askerlerin komutanı General Stanley A. McChrystal çok büyük memnuniyet duyacaktır. Ancak bu Türkiye'nin vereceği bir karardır."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Pazartesi günü Başkan Obama ile görüşmesini de değerlendiren Jones, bunun iki ülke arasındaki var olan ilişkiyi daha da güçlendireceğine olan inancını dile getirdi. Türkiye'nin stratejik önemine dikkat çeken General Jones, Türkiye'nin Ortadoğu, İran, Afganistan sorunlarının çözülmesinde Amerika'nın işbirliği içinde bulunduğu kilit müttefiklerinden olduğunu dile getirdi.

Amerikan askerlerinin 2011 yılında Afganistan'dan geri çekilmeye başlayacağını belirten Jones, bunun ABD askerinin ülkeyi tamamen terk edeceği anlamına gelmediğini, geri çekilme işleminin yıllar alabileceğini ve Amerikan askerlerinin kısa sürede Afganistan'ı terk etmesini söz konusu olmadığını sözlerine ekledi.(ANKA)

(KH/CK/ÖZK)

Kaynak: ANKA