Türkiye -AB Ortaklık Konseyi'nin 46'ncı Oturumu Yarın Brüksel'de Gerçekleştirilecek

Türkiye -AB Ortaklık Konseyi'nin 46'ncı Oturumu Yarın Brüksel'de Gerçekleştirilecek

Türkiye -AB Arasındaki En Üst Düzeyli Karar Organı Olan Ortaklık Konseyi'nin 46'ncı Oturumu 27 Mayıs 2008 Tarihinde (Yarın) Brüksel'de Gerçekleştirilecek. Dışişleri Bakanı Ali Babacan Başkanlığında Yapılacak Toplantıda, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne Katılım Sürecinde Son Dönemde Yaşanan Gelişmeler ile Reform Süreci Ele Alınacak.

Türkiye -AB Ortaklık Konseyi'nin 46'ncı Oturumu Yarın Brüksel'de Gerçekleştirilecek

Türkiye-AB arasındaki en üst düzeyli karar organı olan Ortaklık Konseyi'nin 46'ncı oturumu 27 Mayıs 2008 tarihinde (yarın) Brüksel'de gerçekleştirilecek. Dışişleri Bakanı Ali Babacan başkanlığında yapılacak toplantıda, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılım sürecinde son dönemde yaşanan gelişmeler ile reform süreci ele alınacak.

Toplantıda, Gümrük Birliği'nin işleyişine ilişkin çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunulacak, mali işbirliği ve müktesebat uyumu alanlarındaki çalışmalar da gözden geçirilecek. Bakan Babacan, aldığı davetler üzerine, Brüksel'de Avrupa Parlamentosu'nu da ziyaret edecek.

Bu çerçevede, Türkiye-AB 59. Karma Parlamento Komisyonu'na katılıp bir konuşma yapacak olan Babacan, ayrıca, Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi'nin olağan toplantısına katılarak, Komite üyelerine hitaben bir konuşma yapacak. Babacan, Brüksel'de bazı AB yetkilileriyle de biraraya gelecek. Babacan, bilahare Slovakya Dışişleri Bakanı Jan Kubis'in davetine icabetle 28 Mayıs 2008 tarihinde Slovakya'ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirecek. Yapılacak görüşmelerde ikili ilişkilerin yanısıra, Türkiye'nin AB üyelik müzakereleri ile bölgesel ve uluslararası konular ele alınacak.

Babacan, Slovakya'yı ziyaretinin ardından, 29 Mayıs 2008 tarihinde Stockholm'de düzenlenecek "International Compact with Iraq (ICI)" Yıllık Gözden Geçirme Toplantısı'na katılmak üzere İsveç'e gidecek. Toplantıda, geçen yıl Şarm El Şeyh'te kurulan ve Irak'ın siyasi, ekonomik ve sosyal gelişmesine katkıda bulunmak için kapsamlı bir yol haritası olarak nitelenebilecek ICI hedeflerine ulaşmada kaydedilen gelişmeler ele alınacak. Toplantı, İsveç Hükümeti'nin yanısıra, Irak Başbakanı Nuri Maliki ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un eş başkanlıklarında gerçekleştirilecek.

Stockholm Konferansı'nın ardından Babacan, Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in davetine icabetle 30 Mayıs 2008 tarihinde Almanya Federal Cumhuriyeti'ne bir çalışma ziyareti gerçekleştirecek. Yapılacak görüşmelerde, ikili ilişkilerin yanısıra Türkiye'nin AB üyelik müzakereleri ile bölgesel ve uluslararası konular ele alınacak. Ziyaret sırasında Babacan, Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Steinmeier ile Türkiye'de kurulması öngörülen Türk-Alman Üniversitesi kuruluş anlaşmasını da imzalayacak.