Türkiye: 58 - Sırbistan : 64

Türkiye: 58 - Sırbistan : 64

9. Avrupa Ümit Erkekler Basketbol Şampiyonası final maçında Türkiye Sırbistan'a 64-58 yenilerek Avrupa ikincisi oldu. Sırbistan Avrupa Şampiyonluğunu elde etti.

Türkiye: 58 -  Sırbistan : 64

9. Avrupa Ümit Erkekler Basketbol Şampiyonası final maçında Türkiye Sırbistan'a 64-58 yenilerek Avrupa ikincisi oldu. Sırbistan Avrupa Şampiyonluğunu elde etti.

Karşılaşmaya iyi başlayan Sırbistan, Pekoviç, Dragiceviç ve Tepiç ile sayılar bulurken, serbest atışlarda düşük bir yüzdeyle oynayan milli takım Ersan'ın basketleriyle rakibine karşılık verdi. 5.dakika 9-7, ilk periyot 20-16 Sırbistan'ın üstünlüğü ile geçildi.

İkinci periyotta milli takım beklenen oyununu sahaya yansıtamazken, Dragiceviç ve Pekoviç'in ürettiği sayılarla Sırbistan 17. dakikada farkı 11 sayıya kadar çıkardı (20-31). Ancak Hakan'ın gayretli oyunu ve kazandırdığı basketlerle oyundan kopmayan ay-yıldızlı takım farkı 5 sayıya indirdi ve devre 33-28 Sırbistan lehine bitti.

Üçüncü periyoda istediği gibi başlayamayan milli takım 26. dakikada rakip takımın antrenörü Nikoliç'in teknik faul almasını iyi değerlendirerek, oyunda eşitliği sağladı (40-40). 27. dakikada da Ersan'ın 3'lük atışıyla ilk kez öne geçti. Periyot 45-45 eşitlikle sonuçlandı.

Son periyoda Ersan'ın isabetli 3'lüğü ile moralli başlayan milli takım, buna rağmen peş peşe hücumlardan boş dönerken, Tepiç ve Pekoviç'in basketleriyle Sırbistan 34. dakikada 53-48 öne geçti.

Maçta son dakikalar büyük çekişme içinde geçti. Son 3 dakikaya 59-53 geride giren milli takım bu bölüme kadar sayısı bulunmayan Oğuz'un isabetli 3'lüğü ile farkı 3 sayıya indirerek umutlandı. Ancak kalan bölümde hücum şanslarını iyi kullanamayan milliler, rakibini yakalama şansını yitirirken, soğukkanlı bir görüntü sergileyen Sırbistan maçı 64-58 kazanmayı başardı.

Son saniyede Sırp bençindeki oyuncuların maç tamamlanmadan sahaya girmesine seyirciler tepki gösterdi.

(BAH-UFK-ÖZG-YHO)