Türkiye 2. Çocuk Kalp Sağlığı Platformu Etkinliği

Türkiye 2. Çocuk Kalp Sağlığı Platformu Etkinliği

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Etyemez: "Çocuk kalp sağlığı konusunda kişi, ekip veya organizasyon bazında gösterilen çabaların artık bir araya gelmesi, ortak akıl çerçevesinde somut çözümlerin ortaya konulması zamanının geldiğine inanıyoruz"

Türkiye 2. Çocuk Kalp Sağlığı Platformu Etkinliği
14.12.2013 19:24 | Son Güncelleme: 14.12.2013 19:24

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, "Çocuk kalp sağlığı konusunda kişi, ekip veya organizasyon bazında gösterilen çabaların artık bir araya gelmesi, ortak akıl çerçevesinde somut çözümlerin ortaya konulması zamanının geldiğine inanıyoruz" dedi. 

Türk Çocuk Kardiyolojisi ve Kalp Cerrahisi Derneği, Çocuk Kalp Vakfı ve Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneğince, Polat Renaissance Otel'de düzenlenen Türkiye 2. Çocuk Kalp Sağlığı Platformu etkinliğinde konuşan Etyemez, Türkiye'de her yıl 13-15 bin çocuğun doğumsal kalp hastalığıyla dünyaya geldiğini söyledi.

Etyemez, "Bu çocukların yüzde 90'dan fazlası, tedavi ve kalp ameliyatları ile sağlıklı ve normal bir hayat şansına yeniden kavuşmaktadır. Ne yazık ki, bir bölümü ise yüksek maliyetler gerektiren kalp ameliyatları ve tedavi imkanlarının yetersizliği nedeniyle hayatını kaybetmektedir" diye konuştu. 

Türkiye'de çocuk kalp sağlığı hizmetlerinde son yıllarda önemli ilerlemeler kaydedildiğini, yeni açılan merkezlerle birlikte, çocuk kalp hastalıklarına yönelik tedavi imkanlarının geliştirildiğini vurgulayan Etyemez, şöyle devam etti:

"Ülkemizdeki belirli sayıdaki merkezde, çocuk kalp ameliyatları büyük bir başarıyla gerçekleştirilmektedir. Bu başarı ülkemiz için gurur kaynağı olmuş, özellikle Ortadoğu ve Balkan ülkeleri açısından ülkemiz bir referans merkezi haline gelmiştir. Tüm bu olumlu gelişmelere rağmen maalesef çocuk kalp sağlığı hizmetleri, ihtiyacı karşılamaktan halen oldukça uzaktır. Çocuk kalp sağlığı konusunda kişi, ekip veya organizasyon bazında gösterilen çabaların artık bir araya gelmesi, ortak akıl çerçevesinde somut çözümlerin ortaya konulması zamanının geldiğine inanıyoruz."

Etyemez, bu noktada en önemli hususlardan birinin, çocuk kalp sağlığı hizmetlerinin finansmanının yeterli ve sürdürülebilir bir şekilde karşılanması olduğunu düşündüklerini belirterek, şöyle dedi:  

"Bu konuda en önemli görev Sosyal Güvenlik Kurumumuza düşmektedir. Bu amaçla başta yapılan geri ödemeler yeniden gözden geçirilmiş ve hizmetlerin sürdürülebilmesi için kalp ve damar cerrahları ve çocuk kardiyologları ile toplantılar yapılmıştır. Erişkinlere göre sayıları çok daha az olan çocuk kalp hastalarının tedavisinin finansal yönden teşvik edilmesi Sosyal Güvenlik Kurumumuzun da politikaları arasındadır. Uygun bir stratejik planlamaya göre bölgesel dağılım ve belirli standartlar gözetilerek oluşturulacak çocuk ve doğumsal kalp hastalıkları tanı ve tedavi merkezlerinin kurulmasını bizler de gerekli görmekteyiz. Bu merkezlerde kardiyoloji, kalp cerrahisi, kardiyak anestezi, yoğun bakım, yenidoğan, kardiyak radyoloji ve patoloji bilim dallarının entegre bir sistem bütünlüğü içerisinde çalışması, verimlilik ve başarı için son derece önemlidir."

Türkiye'de bu sorunun büyüklüğü, tanı, tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerinin kapsamı ve sonuçları, psiko-sosyal ve ekonomik boyutları hakkında ellerinde yeterli veri bulunmadığını aktaran Etyemez, "Çocuk kalp sağlığı konusunda ulusal bir veri tabanı ve bilgi bankası oluşturulmasının faydalı olacağı kanaatindeyiz. Aynı zamanda, sunulan hizmetlerin, özellikle cerrahi uygulamaların erken ve geç dönem sonuçlarının uluslararası kriterlerle kayıtlara geçirilmesi ve uluslararası kalite ve iyileştirme metotlarının uygulamaya konmasını gerekli görmekteyiz" diye konuştu. 

Etyemez, erişkin yaşlarda kalp damar hastalıklarına yol açan risk faktörlerinin önlenmesinin, çocuklukta kazanılan sağlıklı davranış kalıpları ile sağlanabileceğine işaret ederek, "Erişkin yaşlarda sağlıklı bir kalp-damar sistemine sahip olmak istiyorsak, çabalarımızı çocukluk yaşlarına yoğunlaştırmamız gerektiğine inanmaktayız" dedi. 

Çocuk Kalp Vakfı Başkanı Prof. Dr. Tayyar Sarıoğlu da ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 40'ını teşkil eden çocukların kalp sağlığının, özellikle doğumsal kalp hastalıklarının önemli sağlık sorunlarından biri olduğunu söyledi.

Sarıoğlu, son zamanlarda bazı merkezlerde önemli gelişme ve ilerlemeler sağlanmış olmasına rağmen yurt çapında çocuk kalp sağlığı hizmetlerinin uluslararası standartların gerisinde olduğunu kaydetti. 

Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ali Gürbüz de toplantının, ilgili hocalar, Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kamu Hastaneler Birliği başkanları ve bürokratların katılımıyla daha da zenginleştiğini söyledi.

Toplantıda, Türkiye'deki çocuk kalp ameliyatlarıyla ilgili sorunların tartışıldığını ve ortak bir çözüm bulunması konusunda önemli adımlar atıldığını vurgulayan Gürbüz, şöyle devam etti:

"Erişkin kalp ameliyatlarında bir sorun yaşanmamaktadır. Ancak çocuk kalp cerrahisine girdiğimiz zaman daha yoğun bir emek gerektiren bir grup olmakta birlikte, şu anda Türkiye'de 100 aktif cerrahımız bunu 27 merkezde gerçekleştirmektedir. Buradaki asıl problem, bu merkezlerin daha çok Batı'da lokalize olması. Halbuki çocuk nüfusunun daha yoğun olduğu Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde bu tür merkezlerin sayısının az ve bölgesel dağılımların orantısız olduğunu görüyoruz. Bunlar da masaya yatırıldı ve bakanlıklarımızla birlikte ortak çalışmalar yaparak, bunların bir sonuca kavuşacağı kanaatindeyiz."

Bebekken kalp ameliyatı olan 10 yaşındaki Nesli Coşku Özgül, etkinliğin sonunda kürsüye çıkarak, kemanla "Bu kalp seni unutur mu?"  şarkısını çaldı. Bir yıldır keman çaldığını söyleyen Özgül, salondakilerden büyük alkış aldı.

Sağlığı için ileriki yaşlarda bir kez daha kalp ameliyatı olması gereken Özgül, "Ameliyat olacağım diye korkmuyorum. Bunun çok ciddi bir şey olmadığını biliyorum. Bu yolda ailem ve doktorlar bana çok yardımcı oluyor" dedi. - İstanbul

Kaynak: AA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title