Turkcell, E-ticaret Müşterilerine Tercihlerini Sordu - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Turkcell, E-ticaret Müşterilerine Tercihlerini Sordu

Turkcell, E-ticaret Müşterilerine Tercihlerini Sordu

ticaretle ilgili müşterilerinin tercihlerini öğrenmek isteyen Turkcell, mobil alışverişteki beklentileri sordu.

E-ticaretle ilgili müşterilerinin tercihlerini öğrenmek isteyen Turkcell, mobil alışverişteki beklentileri sordu.

Turkcell her geçen yıl yüzde 50'nin üzerinde büyüme kaydederek hayatın bir vazgeçilmezi haline gelen mobil ticaret alanında müşterilerin beklentilerini anlamak için Ipsos işbirliği bir e-ticaret araştırması yaptı. Şirketten yapılan açıklamada, Nisan 2016 itibariyle 375 Mbps süper hızlı mobil internet sunacağını, bu hızını e-ticarette de müşterileri için avantaja dönüştüreceğini, araştırmada çıkan sonuçlara göre güven, uygun fiyat ve iade koşulları müşterilerin önceliğini oluşturduğunu bildirdi.

E-ticaret araştırması ile ilgili bilgi veren Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Murat Erkan, "Dijital dönüşümümüzü tam manasıyla gerçekleştirmek için önemli bir araştırmaya imza attık. Bu araştırmayı yaparken de e-ticaretin dinamikleri neler, müşteriler nasıl davranıyor, pazardan beklentileri neler bunların üzerinde durduk. Araştırmamıza baktığımızda online alışveriş tercihlerinde değer tekliflerinin, kategori zenginliğinin ve iade koşullarının en önemli kriterler olduğu görülüyor. Biz bu işte gerçekten önemli bir oyuncuyuz ve Türkiye'nin bu dijital dönüşümünde etkin bir rol oynamayı hedefliyoruz. Turkcell.com.tr'deki trafiğin yüzde 63'ü mobil üzerinden geliyor. 1 Nisan'dan itibaren 375 Mbps süper hızlı internet sayesinde mobile uyumlu platformların sayısı artacak" dedi.

TÜRKİYE'NİN YÜZDE 14'Ü ONLINE ALIŞVERİŞ YAPIYOR

Turkcell'in müşterilerinin isteklerine kulak vermek amacıyla Ipsos'la yaptığı araştırmaya göre; Türkiye'nin yüzde 14'ü online alışveriş yapıyor. Her 3 online alışverişçiden 1'i 15-25 yaş aralığında. Online alışverişçilerin yüzde 50'den fazlası 15-35 yaş arasında ve erkekler. En fazla alışveriş yapanlar yüzde 22 ile öğrenciler. Öğrenci dışında kalan kitle ise çalışan ve özellikle özel sektörde çalışan kişiler. Bu sene mobil ticaretteki artışın yüzde 50-60 oranında olduğu görülüyor. Bu da teknolojinin gelişmesi, hızın artmasıyla daha çok kişinin mobil üzerinden alışverişe yöneldiğini gösteriyor.

Mağaza yerine internetten alışverişi en fazla tetikleyen neden ise avantajlı fiyat. En sık alışveriş yapılan internet sitesini tercih nedenlerinde de 'fiyatlarının uygunluğu' ön planda. Online alışverişçilerin neredeyse tamamı alışveriş yaptıkları internet sitesi dışındaki internet sitelerinden de fiyat araştırması yapıyor. Online Alışverişçilerin yarısından fazlası internetten ürünü almadan önce mağazada ürünü inceliyor. Her 5 alışverişçiden 2'si ise mağaza gezerek fiyatları inceliyor. Mağaza yerine internetten almayı en fazla tetikleyen ise yine fiyat. İnternetten alışveriş yapmayı düşünmeyen perakende alışverişçiler, online alışveriş yapmalarını engelleyen en önemli bariyerin önce ürünü denemek istediklerini söylüyorlar. Bu kategorinin devamında internetten alışveriş yapmayı güvenli bulmayanlar ve internetten alışveriş yaptığında beğenmediği ürünü iade etmenin zorluğundan yakınanlar yer alıyor.

ALIŞVERİŞTE EN ETKİLİ MECRA SOSYAL MEDYA

Araştırmada internet alışverişini en fazla tetikleyen mecranın ise sosyal medya olduğu ortaya çıkıyor. Gerekçesi olarak avantajlı fiyat teklifi ve olumlu bir alışveriş deneyimi paylaşımının yapılması gösteriliyor. İnternet sitesi seçiminde 'hızlı iade süreci' ise en fazla avantaj sağlayan konu. Bunu takiben diğer etkenler arasında iade sürecinin kolay, teslimat sürecinin hızlı olması ve internet sitesinin kullanım kolaylığı yer alıyor.

Türkiye'de online alışveriş yüzde 15 cep telefonu, yüzde 5 tablet, yüzde 80 oranında bilgisayar üzerinden yapılıyor. Tabletler cep telefonu ve bilgisayarlar kadar yaygın olmadığı için online alışveriş için henüz diğer cihazlara kıyasla daha az popüler. Fakat ekran büyüklüğü ve kullanım kolaylığı sebebiyle daha elverişli olduğu düşünülüyor. Tabletlerin yaygınlığının artmasıyla birlikte, buradan yapılacak online alışveriş oranının da artması bekleniyor. - İSTANBUL

İhlas Haber Ajansı - Ekonomi Haberleri

Murat Erkan, Turkcell, Türkiye, Ipsos, Ekonomi, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title