Türkçe-urduca İlk Sözlük Yarın Tanıtılıyor

Türkçe-urduca İlk Sözlük Yarın Tanıtılıyor

Dr. Furkan Hamit Tarafından Türkçe-urduca ve Urduca-türkçe Sözlük Hazırlandı. Alanında İlk Olan Sözlük, Yarın İstanbul'da Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ile Cumhurbaşkanı Abdulah Gül'e Sunulacak.

Türkçe-urduca İlk Sözlük Yarın Tanıtılıyor

Dr. Furkan Hamit tarafından Türkçe-Urduca ve Urduca-Türkçe sözlük hazırlandı. Alanında ilk olan sözlük, yarın İstanbul'da Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ile Cumhurbaşkanı Abdulah Gül'e sunulacak.

4 yıl süren yoğun bir çalışmadan sonra hazırlanan sözlük, Urdu dili ve Türk dilinin tüm gramer özelliklerini taşıyor. Sözlük yarın İstanbul Çırağan Sarayı'nda özel bir tanıtım töreniyle her iki ülkenin cumhurbaşkanına takdim edilecek.

Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, sözlükle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "Biz dost ülkeler, karşılıklı olarak birbirimizin dilini ne kadar daha iyi bilirsek birbirimizi o kadar daha iyi anlarız. Sözlükler, bu yöndeki bir gelişmeye katkı sağlayacak en başta gelen çalışmalardandır. Türkiye ile Pakistan arasındaki sıkı dostluk bağlarının daha da güçlendirilmesi bakımdan bu Urduca-Türkçe ve Türkçe-Urduca sözlük çalışmasını son derece anlamlı ve önemli buluyorum."

Pakistan Başbakanı Yusuf Raza Gillani de sözlük çalışmasının, Pakistan Türkiye ilişkilerini daha da güçlendireceğini vurguladı.

Sözlüğün hazırlanmasına Türkiye Pakistan Kültür Derneği, Ankara Milletvekili Burhan Kayatürk ve Kimlik Mağazalar zinciri destek verdi.

Sözlüğü hazırlayan Dr. Furkan Hamit, 1961 yılında Pakistan'da doğdu. 1982'de Pencap Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. 1985-1988 yılları arasında Pakistan Radyosu Türkçe Yayınlar bölümünde spiker olarak çalıştı. 1988 yılında Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen bursu kazanarak, Türk Dili ve Edebiyatı alanında yüksek lisans yapmak üzere Ankara'ya geldi. 1990'da devlet bursuyla Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'ndeki yüksek lisans çalışmalarını pekiyi derece ile bitirdi. 1993 yılında Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde doktora yapan ilk Pakistanlı unvanını aldı.

1994 yılında Ankara Üniversitesi Urdu Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde uzman olarak çalışmaya başladı. 2002 yılında Pencap Üniversitesi Urdu Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde yüksek lisansını tamamladı. 2004-2007 yılları arasında Ankara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde uzman olarak ders verdi.

1995-2007 yılları arasında Pakistan resmi haber ajansı APP'nin Türkiye temsilcisi olarak görev yaptı. Uzun süre BBC'nin Urduca Servisi'nde muhabir olarak çalıştı. 2005 yılında Pakistan'ın en yüksek tirajlı gazetesi JANG'da köşe yazarı ve GEO TV temsilcisi olarak çalıştı. 2006 yılında, TRT'de Pakistan Milli Günü için 'Pakistan Baharı' adlı müzikal oyunun yapımını üstlendi. Türkiye'de bulunduğu süre içerisinde devlet erkânına tercümanlık hizmeti verdi. 2008 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Pakistan ziyaretinde danışman olarak görev aldı.

Dr. Furkan Hamit, TRT Urduca Servisi'nde mütercim-spiker olarak da görev yapıyor.

(CİHAN)