Türkçe Sevdalıları, Kamil Ocak Stadına Sığmadı

Türkçe Sevdalıları, Kamil Ocak Stadına Sığmadı

Bu Yıl 8.'si Düzenlenen Türkçe Olimpiyatlarının Gaziantep Buluşması Kamil Ocak Stadı'nda Yapıldı. Akşam Saatlerinde Stada Akın Eden Gaziantepliler, Kısa Sürede Stadı Doldurdu. Türkçeyi Ana Dilleri Gibi Konuşan Çocuklarla Bir Araya Gelen Gaziantepliler, Onlara Gönüllerini Açtı.

Türkçe Sevdalıları, Kamil Ocak Stadına Sığmadı

Bu yıl 8.'si düzenlenen Türkçe Olimpiyatlarının Gaziantep buluşması Kamil Ocak Stadı'nda yapıldı. Akşam saatlerinde stada akın eden Gaziantepliler, kısa sürede stadı doldurdu. Türkçeyi ana dilleri gibi konuşan çocuklarla bir araya gelen Gaziantepliler, onlara gönüllerini açtı. Gecenin soğuğuna aldırış etmeyen Gaziantepliler, programın sonuna kadar dünya çocuklarını izledi. Şarkılar, türküler, şiirler, gösteriler ve halk oyunları geceye renk kattı. Üşüyen çocuklara battaniye dağıtıldı. Battaniyeye sarılan çocuklar, arkadaşlarını stadın içinden seyretti. Stadı dolduran binlerce Gaziantepli, bir sonraki sene yeniden buluşmak üzere Türkçenin çocukları ile vedalaştı.

Programın açılışında konuşan AK Parti Gaziantep Milletvekil Halil Mazıcıoğlu, bugünleri yaşatan ve kalabalığı bir araya getirenlere teşekkür etti. Mazıcıoğlu, "Yurtdışında nereye gitsek ilk uğradığımız yer okullarımız. Tüm öğrencilerimizin Türkçeyi konuşması bizi duygulandırıyor. Bize bunu yaşatanlara saygı ve sevgilerimi sunuyorum." ifadelerini kullandı.

Vali Süleyman Kamçı da Gaziantep'te güzel bir gecenin yaşandığını söyledi. Kamil Ocak Stadını dolduran dünya çocuklarının ortak özelliğinin Türkçe konuşmaları olduğunu belirten Vali Kamçı, "Güzel Türkçemizi buraya gelerek bize yaşatıyorlar. Ülkemizi kendi ülkelerinde tanıtıyorlar. Burada bu akşam değişik kültürlerden gelen öğrencilerimiz, değişik alanlarda yeteneklerini sergileyecekler. Türkçemizin konuşuluyor olması bizleri duygulandırıyor. Emeğe geçen herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ise Türkçenin çocuklarını Gaziantep'te ağırlamaktan dolayı mutlu olduğunu dile getirdi. Güzelbey, "Bugün Gaziantep için tarihi günlerden biri. Muhteşem bir topluluk Kamil Ocak Stadı'nda muhteşem bir konser izliyor. Yıllar önce hayal bile edemediğimiz birçok şey bugün gerçekleşiyor. Dünyanın değişik ülkelerinden gelen 150 civarın çocuğumuz Gaziantep'te. Bu çocuklarımızın hepsinin dili farklı, ama onlar hangi dille konuşuyor, hangi dille anlaşıyor biliyor musunuz? Türkçe konuşuyorlar. Eskiden öğrenciler ya da değişik milletten öğrenciler bir araya geldiklerinde Fransızca veya İngilizce konuşurlardı. Ama bugün görüyoruz ki, Türkçe bir dünya dili oldu. Dünyanın değişik ülkelerine gittiğinizde Türk okullarında Türk bayrağının dalgalandığını görüyorsunuz. Dilleri, dinleri ayrı öğrenciler, Türkçe öğreniyorlar. Bunları yıllar önce hayal bile edemezdiniz. Ama hani bir laf vardır, 'biri gelir dünyayı değiştirir' derler. İşte bugün dünyanın değiştiğini görüyorsunuz. Bu değişim gerçekleştiren başta muhterem insanımız olmak üzere herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu.

AK Parti Gaziantep İl Başkanı Ahmet Uzer de bir avuç idealist gencin çıktığı yolculuğun neticesinde bugün Gazianteplilerin huzurunda olduğunu söyledi. Emeği geçenlere, öğretmenlere ve gençlere teşekkür eden Uzer, "Uzun zamandır aramızda olmayan büyüğümüze de selamlarımı iletiyorum." dedi.

Bu arada Dünya çocukları protokol üyelerine değişik hediyeler takdim etti. Program, havai fişek gösterileri ile son buldu.