Türkçe Sevdalıları Borsayı Coşturdu

Türkçe Olimpiyatları için İstanbul'da bulunan dünya çocukları, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB)'nı ziyaret etti.

Türkçe Sevdalıları Borsayı Coşturdu

Türkçe Olimpiyatları için İstanbul'da bulunan dünya çocukları, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB)'nı ziyaret etti. Ziyaret sırasında işlemlerin görüldüğü alana gelen çocuklar şarkı söylemeye başlayınca borsa çalışanları kısa süreli şaşkınlık yaşadı. Ugandalı bir çocuğun söylediği şarkıya çalışanlar alkışları ile tempo tutunca ortaya ilginç görüntüler çıktı.

Türkçe Olimpiyatları için 135 ülkeden gelen yaklaşık bin 500 çocuğun ziyareti sürüyor. Bir grup çocuk, öğretmenleri ile beraber İMKB'yi ziyaret etti. Türkçe sevdalılarını burada İMKB Başkanı İbrahim Turhan karşıladı. Daha sonra makam odasına geçen çocuklar, Turhan ile tanıştı. Tanışmanın ardından çocuklar, hazırladıkları kısa tiyatro gösterisini sundu. İMKB Başkanı Turhan,gösteriyi ilgiyle izledi. Öğretmenler Turhan'a beraberinde getirdikleri bir tabloyu hediye etti. Turan da çocuklarla tek tek tokalaşarak hediye verdi.

Makam odasındaki programın ardından çocuklar, borsa işlemlerinin görüldüğü salonu da gördü. Burada çalışmaları inceleyen çocuklar, bir de sürpriz yaptı. Ugandalı öğrenci, borsa çalışanlarına 'İkimiz bir fidanın güller açan dalıyız' isimli şarkıyı söyledi. İşlerine kısa süre ara veren çalışanlar, şarkıyı büyük bir hayranlıkla dinlendikten sonra alkışladı. Kimileri 'bir daha' diye tempo tutarken, kimileri de bu anı cep telefonu kamerası ile kaydetti. Borsadaki ziyaretin ardından İMKB Başkanı Turhan çocukları tek tek uğurladı.

TURHAN: TÜRKÇE OLİMPİYATLARINI KELİMELERLE İFADE ETMEK ÇOK ZOR

Türkçe Olimpiyatları'nın çok önemli bir proje olduğunu vurgulayan Turhan, "Kelimelerle ifade edilmesi zor duygular. Bu duyguları ilk defa 2008 yılında Arnavutluk'ta yaşamıştım. Orada bir üniversite açılışı dolayısıyla konferans düzenlenmişti. Bir anda konferans boyunca herkesin Türkçe konuştuğunu fark ettim. O zaman büyük ülke olmanın iftiharını onurunu ilk defa somut bir şekilde hissettim. Genellikle gittiğimiz toplantılarda o ülkelerin dilini konuşmaya gayret ediyoruz." diye konuştu. Gelecekte bu projenin daha başarılı olmasını dileyen Turhan, "Bu etkinlik çok önemli. Her şeyden önce farklı ülkelerde yaşayan çocukların birbiriyle kaynaşması birbiriyle bir araya gelmesi sarsılmaz kopmaz bağlar oluşturacak. Geleceğin dünyasını barış, sevgi ve hoşgörü ile mümkün kılacak çok önemli bir proje olarak görüyorum. Çok başarılı olduğunu gördüğüm bu girişimin gelecek yıllarda daha büyük başarılara ulaşmasını diliyorum." şeklinde konuştu.

Kaynak: CHA