Türkçe Olimpiyatları'nda 'Şarkı' Kategorisinde Finale Kalanlar Belli Oldu

Türkçe Olimpiyatları'nda 'Şarkı' Kategorisinde Finale Kalanlar Belli Oldu

Dünyanın Dört Bir Yanından Katılımlarla Bu Yıl 6'ncısı Düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nda 'Türkçenin Yıldızları' Başlıklı Programla 'Şarkı' Kategorisinde Finale Kalan 10 Yarışmacı Belirlendi.

Türkçe Olimpiyatları'nda 'Şarkı' Kategorisinde Finale Kalanlar Belli Oldu

Dünyanın dört bir yanından katılımlarla bu yıl 6'ncısı düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nda 'Türkçenin Yıldızları' başlıklı programla 'şarkı' kategorisinde finale kalan 10 yarışmacı belirlendi.

Türkçe-Der'in organize ettiği ve 110 ülke çocuğunun katıldığı olimpiyatlar kapsamında Ankara'da 'Türkçenin Yıldızları' isimli program düzenlendi. Anatolia Showland'da saat 18.00'de başlayan organizasyon, vatandaşların büyük ilgisine sahne oldu.

'Türkçenin Yıldızları' bölümüne; AK Parti Milletvekili ve Tertip Komitesi Başkanı Mehmet Sağlam, Türk Dil Kurumu Başkanı Şükrü Haluk Akalın ile Türk Ocakları Genel Sekreteri Hüseyin Erdem'in yanı sıra eski ve yeni milletvekilleri de katıldı. TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Cihan Haber Ajansı Genel Müdürü Bülent Korucu ve Cihan Haber Ajansı Ankara Temsilcisi Cemil Kartal'ın da iştirak ettiği törenler sanat, bilim ve siyaset dünyasını bir araya getirdi.

'Şarkı' kategorisinde 10 finalisti belirlemek için yapılan yarışmanın jüriliğini sanat ve bilim dünyasının önde gelen isimleri yaptı. Jüride; Erhan Güleryüz, Zekai Tunca, Nuray Hafiftaş, Deniz Arcak, Ertuğrul Erkişi gibi tanınmış sanatçılar yer aldı.

Yarı finalde yarışan 19 ülkenin çocuklarına destek vermeye gelen vatandaşlar, ellerindeki balonlar ve bayraklarla programa renk kattı. Bazı çocuklar, kendi ülkelerini simgeleyen bayraklar ile Türk bayrağını ellerine alarak salonda tur attı. Yarışmacılar da ülkelerinden Türkiye'ye sevgi ve muhabbetlerini iletti. Kimi çocuklar programa hediyelerle gelirken, kimileri de ülkeleri ve Türkiye arasındaki tarihi bağlardan söz etti. Programda izleyiciler ve katılımcılar yerini aldıktan sonra yarışmacı çocuklar finaller için söyledikleri şarkılarla sahne performansı sergiledi.

'Türkçenin Yıldızları' bölümünde; Arnavutluk'tan Blerta Glojaj, 'Rüzgar'; Azerbeycan'dan Hatice Alizade, 'Ben Seni Sevdiğumi' adlı parçalarla; Bangladeş'ten Ferzana Sıddık, 'Göçebe' ve Bosna Hersek'ten Meyra Sutic, 'Kalp Kalbe Karşı Derler' isimli şarkılarla yarıştı.

Ukraynalı Vico Gasanova'nın okuduğu 'Mustafa Kemal'in Kağnısı' ve Gürcistanlı Mariana Zizvastia'nın dillendirdiği 'Millet Ruhu' adlı şiirler salondakileri duygulandırırken, Dünya Melekleri Korosu'nun 'Sevgi Dili Türkçe' isimli şiiri de davetlileri coşturdu.

Şiir ve şarkıların ardından devam edilen yarışmada Endonezya'dan Nixie Lessmana, 'Sen Ağlama', Sibulele Mchani, 'Çeşm-i Siyah'la yer alırken; Faslı İssa Auhar 'Beyaz Giyme Toz Olur' adlı şarkısını harmandalıyla süsledi. Auhar'ın oyunu salonda bulunanlardan büyük alkış aldı.

Yarışmada; Irak'tan Saeed Nian, 'Gurbet', Kamboçya'dan Maliny Chea, 'Çile Bülbülüm' adlı şarkılarla, Letonya'dan Anna Zelencena, 'Gülü Susuz Seni Aşksız Bırakmam; Madagaskar'dan Francis Pascalin, 'Atabarı'; Moğolistan'dan Doghasaya Enkhavan, 'Harmandan Gel'; Moldova'dan Dimitru Kirchu, 'Düşler Sokağı'; Rusya'dan Darya Shkalkova, 'Sen Gelmez Oldun; Tacikistan'dan Suman Kurbanova, 'Aldım Başımı Gidiyorum'; Tataristan'dan Marat Nasrov, 'Gönül; Türkmenistan'dan Abadan Halmedova, 'Dön Gel Bir Tanem' ve Yemen'den Sara Mohammed Al Gaşimi, 'Anadolu' isimli parçaları seslendirdi.

Olimpiyatlara katılan yarışmacılar şarkılarını seslendirdikten sonra jüri 10 finalisti belirlemek için oylamaya gitti. Bu sırada yurt dışına giden ve dönemeyen öğretmenlere ve ailelerine ödülleri takdim edildi, Moldova'dan gelen grubun halk oyunları gösterisine yer verildi.

Değerlendirmelerini tamamlayan jüri adına sonuçları Türk Dil Kurumu Başkanı Akalın açıkladı. Jürinin belirlemelerine göre dereceye giren 10 isim sırasıyla şöyle:

Azerbeycan'dan Hatice Alizade birinci, Türkmenistan'dan Abadan Helmedova ikinci, Letonya'dan Anna Zelencana üçüncü, Kamboçya'dan Maliny Chea dördüncü, Tacikistan'dan Suman Kurbanova beşinci, Endonezya'dan Nixie Lessmana altıncı, Moğolistan'dan Doghasaya Enkhavan yedinci, Rusya'dan Darya Shkalkova sekizinci, Arnavutluk'tan Blerta Glojaj dokuzuncu ve Yemen'den Sara Muhammed Al Gaşimi onuncu oldu.

Finalistlerin belirlenmesinin ardından yarı finale kalan 'dünya çocukları', Dünya Melekleri Korosu'nun 'Sevgi Dili Türkçe' isimli şarkısına eşlik etti.

Kaynak: CHA