Türkçe Olimpiyatları Final Gecesine Katılanlar: Gurur Duyarak Ayrılıyoruz

Türkçe Olimpiyatları Final Gecesine Katılanlar: Gurur Duyarak Ayrılıyoruz

Türkçe Olimpiyatları'na Katılan Davetliler Geceden Gurur Duyarak Ayrıldıklarını Dile Getirdi. Değişik Kesimlerden Katılımcılar Türkçe'nin Dünya Dili Olması Yönünde Emeği Geçenlere Saygılarını Sundu.

Türkçe Olimpiyatları Final Gecesine Katılanlar: Gurur Duyarak Ayrılıyoruz

Türkçe Olimpiyatları'na katılan davetliler geceden gurur duyarak ayrıldıklarını dile getirdi. Değişik kesimlerden katılımcılar Türkçe'nin dünya dili olması yönünde emeği geçenlere saygılarını sundu.

Final gecesine katılan Bakan Mehmet Şimşek, "Bu kadar sevgi dolu bir programı daha önce görmemiştim. Ben ekonomistim; konuşmalarımda Türkiye ve dünya ekonomisini anlatırdım ama bugün gönül sevgi dolu. Bütün gönül dostlarına saygılarımı sunuyorum.

Türk Dil Kurumu Başkanı Şükrü Akalın, "Bu ülkelerde Türkçe öğrenen, bizim şiirimizi, edebiyatımızı ve romanlarımızı okuyan gençler sayesinde dilimiz dünyanın dört bir yanında konuşulacak. Türkçe için kazançlı bir gece oldu." derken, sanatçı Şahin Özer, düşüncelerini "Türkiye dünyalaşıyor, dünya Türkiyeleşiyor. Böyle bir duyguyu insan bir kez yaşar. Bu çocukların bu hale gelmesini sağlayan herkese saygılarımı gönderiyorum." ifadeleriyle dile getirdi.

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, duygularımı ifade etmekte zorlandığını belirterek, "Bu başarı akşamdan sabaha kazanılmadı. Bunun arkasında gözyaşı, emek ve yaşanmamış hayatlar var. Şuna da üzülüyorum: Bu başarıların manevi mimarı aramızda değildi." diye konuştu.

Şarkı dalında birinci gelen Azeri Hatice Alizade ise duygularını şöyle dile getirdi: "Çok güzel bir duygu. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ülkeme altın madalya götürdüğüm için mutluyum."

Kaynak: CHA