Türkçe Olimpiyatı Kapsamında Verilen Ödüller Sahiplerine Takdim Edildi

Türkçe Olimpiyatı Kapsamında Verilen Ödüller Sahiplerine Takdim Edildi

6.uluslararası Türkçe Olimpiyatı Kapsamında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Yazar Hilmi Yavuz, Prof.dr.orhan Okay'a Ödüller Verildi.

Türkçe Olimpiyatı Kapsamında Verilen Ödüller Sahiplerine Takdim Edildi

6.Uluslararası Türkçe Olimpiyatı kapsamında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Yazar Hilmi Yavuz, Prof.Dr.Orhan Okay'a ödüller verildi.

Başbakan Erdoğan'a Karamanoğlu Mehmet Bey Türk Dili ödülü takdim edildi. Törene katılamayan Erdoğan'ın ödülünü Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik aldı. Olimpiyat kapsamında Atatürk Türk Dili Ödülü de Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'e verildi. Nazarbayev de törene katılamazken yerine ödülü Kazakistan Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Anuvar Tanalinov aldı. Tanalinov yaptığı konuşmada, "Bu gerçekten güzel bir organizasyon. Gelecek yıllarda da bu müthiş organizasyonun daha iyi olmasını diliyorum. Teşekkür ediyorum." dedi.

Ali Şir Nevai Türk Dili Ödülü Hilmi Yavuz'a verildi. Yavuz ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, "Bu ödülü büyük bir onurla kabul ediyorum hepinizi saygıyla selamlıyorum." ifadelerini kullandı.

Ali Şir Nevai Türk Dili Ödülü alan Prof. Dr. Orhan Okay da şunları söyledi: "60 yıla yaklaşan hocalık ve yazarlık hayatımın en güzel ve en manalı ödülünü almış bulunuyorum. Bu ödüle ne kadar layık olduğumu bilmiyorum bu ödülün asıl önemli sahibi Türkçe. Bugün gördüğüm çeşitli milletlerden gelen insanların gençlerin ileride dilimizin tarihimizin sanatımızın oyunlarımızın aletlerimizin gönüllü misyonerleri olacaklarına inanıyorum."