Türkçe'nin Çocukları, Günün Yorgunluğunu Tavacı Recep'te Attı

Türkçe'nin Çocukları, Günün Yorgunluğunu Tavacı Recep'te Attı

Uluslararası Türkçe Derneği (Türkçeder)'nin organizasyonu ile 10.Türkçe Olimpiyatları için Bursa'ya gelen dünya çocukları, kenti bayram yerine çevirdi.

Türkçe'nin Çocukları, Günün Yorgunluğunu Tavacı Recep'te Attı

Uluslararası Türkçe Derneği (Türkçeder)'nin organizasyonu ile 10. Türkçe Olimpiyatları için Bursa'ya gelen dünya çocukları, kenti bayram yerine çevirdi. Sabah saatlerinde Bursa'nın Meşhur Ulu Çınar altında çay içip meyve yiyen dünya çocukları ardından üstü açık otobüsle şehir turu attı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği konuk öğrenciler, günün yorgunluğunu Bursa'nın meşhur kebapçılarından Tavacı Recep Usta'da attı.

Burada Türk kebaplarından tadan Türkçe'nin çocukları, özellikle ikram edilen yayık ayranı ile günün tadını çıkardı. Türk mutfağının geniş menüsünden tadan Dünya çocukları, kendilerine ikram edilen baklava ve tatlılara hayran kaldı. Özellikle lahmacunu çok beğenen Türkçe sevdalıları, boş buldukları zamanda ise yakında bulunan parkta çocukluklarının tadını çıkardı.

"VALİ YARDIMCISI GÜNEY'DEN HEDİYELER"

Öğrencilere Vali Yardımcısı Mustafa Güney tarafından çeşitli hediyeler de verildi. Türkçe'nin çocukları ile sohbet edip yakından ilgilenen Güney, çocuklardan Türkiye ve Bursa'dan gittikleri ülkelerine selam götürmelerini istedi.

Türkçeder tarafından bu yıl 10'uncusu düzenlenen Türkçe Olimpiyatları'na 135 ülkeden bin 500 öğrenci katılıyor. Olimpiyat finali öncesinde Bursa'ya gelen 25 ülkeden 65 öğrenci, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın da katılımı ile bu akşam Bursa Atatürk Stadı'nda yapılacak gösteriye katılacak.