Türkçe, AB'nin Resmi Dili Olma Yolunda

Türkçe, AB'nin Resmi Dili Olma Yolunda

AP'den Avusturyalı Liberal Parlamenter Karin Resetarits, Türkçe'nin AB'de Resmi Diller Arasına Alınması İçin Kampanya Başlattı.

Türkçe, AB'nin Resmi Dili Olma Yolunda

Avrupa Parlamentosu'ndan (AP) Avusturyalı liberal Karin Resetarits, Türkçe'nin AB'de resmi diller arasına alınması için kampanyası başlattı.

AP Kıbrıslı Türkler ile Yüksek Temas Grubu üyesi Avusturyalı liberal Karin Resetarits, Türkçe'nin AB'de resmi dil olması için imza kampanyası başlattı.

ABHaber'e göre Resetaris, AP üyelerinden toplayacağı imzaları AB'nin yürütme organı olan Komisyon'a gönderecek. Resetaris'in, imzalarla birlikte komisyona göndereceği belirtilen yazılı soru önergesinde, Türkçe'nin AB'de neden resmi dil olmadığını ve olması için neler yapılması gerektiği gibi soruların yer alması bekleniyor.

Türkçe'nin, AB'de sayısı 23 olan resmi dillerin arasına girebilmesi için AP'nin tavsiye kararı alması gerekiyor. Bu karar için oylamaya katılan parlamenterlerin en az yarısından bir fazlasının oyuna ihtiyaç var.

Avusturyalı parlamenter Resetaris ise, AP'nin tavsiye kararını beklemeden konuyu Komisyon'a taşımayı ve AB gündemine getirilmesini sağlamayı hedefliyor.(ANKA)

Kaynak: ANKA