Türk Ticaret Kanunu Tasarısının 210 Maddesi Kabul Edildi

Türk Ticaret Kanunu Tasarısının 210 Maddesi Kabul Edildi

TBMM Adalet Komisyonu'nda, Türk Ticaret Hayatını Temelinden Etkileyecek Olan Türk Ticaret Kanunu Tasarısı Görüşmelerinde 210 Madde Kabul Edildi.

Türk Ticaret Kanunu Tasarısının 210 Maddesi Kabul Edildi

TBMM Adalet Komisyonu'nda, Türk ticaret hayatını temelinden etkileyecek olan Türk Ticaret Kanunu tasarısı görüşmelerinde 210 madde kabul edildi.

Yasa tasarısı bin 535 maddeden oluşuyor. Yasanın kabul edilen maddelerinde şirket düzenlemelerine yeni düzen getirilirken, buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi gibi beyaz ev aletleri üretmek için kurulan, daha sonra büro mobilya ve plastik üretimine giren bir anonim şirket, bu işler için ayrı ayrı şirketleri bölünme yoluyla kurabilecek. Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde fabrikaları olan bir şirket, her fabrikayı bağımsız bir şirkete dönüştürebilecek. Bölünme aile ortaklıklarında, mirasın paylaşımında, iki veya üç gruplu ortaklıklarda, holding sistemine geçişte araç olarak kullanılacak. Ayrıca bir şirket, tam veya kısmi bölünebilecek. Tam bölünmede, şirketin tüm malvarlığı bölümlere ayrılacak ve diğer şirketlere devrolunacak. Kısmi bölünmede ise bir şirketin malvarlığının bir veya birden fazla bölümü diğer şirketlere devrolunabilecek. Ticaret şirketlerine ilişkin düzenleme yetkisi, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nda olacak.

(AU-OK-OK-Y)