Türk Telekom Lig A

Samsunspor'un Olağanüstü Kongresinde "Kayyuma" Gidilmemesi İçin Getirilen Önerge Doğrultusunda Eski Yönetimin Devamına Oy Birliğiyle Karar Verildi.

Türk Telekom Lig A

Samsunspor'un olağanüstü kongresinde "kayyuma" gidilmemesi için getirilen önerge doğrultusunda eski yönetimin devamına oy birliğiyle karar verildi.

Kurumahmutoğlu Büyük Samsun Oteli'nde düzenlenen olağanüstü kongrede ilk olarak Divan Başkanlığına Av. Ediz Durmuş Bilgin seçildi. Daha sonra faaliyet ve mali raporlar okunarak oy birliği ile kabul edildi. Ardından yönetim kurulu seçimine geçildi. Başkan adayı çıkmaması ve yeni bir yönetim kurulu oluşturulmaması nedeniyle kulübün kayyuma kalmaması için getirilen önerge doğrultusunda eski yönetimin devamına oy birliğiyle karar verildi.

Yaklaşık 25 kişinin söz aldığı genel kurulun dilek ve temelliler bölümünde bir konuşma yapan Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Samsun'a ve Samsunspor'a biraz daha sevginin çoğaltılması gerektiğini söyledi. Vali Güzeloğlu, "Çözümümün kişisel beklenmemesi, çözümün toplumsal ve Samsun'un üretmesinin gerektiğinin altını çiziyorum. Samsunspor'un geleceğinin kararını genel kurul iradesinin belirlemesi gereğinin altını çiziyorum. Çözümü kişisel beklentilere endekslediğiniz zaman orda şüphesiz yanılgının,

yanlışın ve sürdürebilirliğin sıkıntısını hissedeceğini vurguluyorum. Bir kere Samsun'daki herkes şunu bilmelidir, bunu geçmişte de söyledim. Samsunspor şüphesiz ki sahipsiz değildir. Geleceğe taşınmak noktasında taşınması gereken temel bir değerdir. Biz bu yolda bize düşenin ötesini yapmak kararlılığındayız. 45 günlük süreçte Vali Yardımcısı Mustafa İngenç'ten başka bir görev beklenmemiş ve tamamen bu işe kendimi ayırmıştır. Bu süreç içinde ödenmesi gereken borçlar ödenmiş ve bugüne getirilmiştir.

Samsunspor ve Samsun'la ile ilgili süreç açık bir şekilde ortada ve herkesin önündedir. Sevenin ve Samsunspor ile ilgili kaygı ve hassasiyet üretenin davete gereği var mıdır. Çağrıya gereği var mıdır. Bu olayı bilmeyen Samsunspor'u seven midir? Sıkıntının ne olduğunu analiz etmeyen yönetim sorunu almak noktasında acaba gerçekten hak mı etmektedir. Valilik olarak biz yönetim belirleyemeyiz. Biz Samsun halkının ve genel kurulun belirlediği yönetime sonuna kadar destek veririz. İşin doğrusu ve olması gereken

de budur. Ama şu açıktır ki Samsun'da halkının, kamunun bu genel kurulun belirlediği yönetimin sonuna kadar yanında olmak mecburiyetindedir. Bu noktada en ufak şüphe ve kuşku söz konusu değildir. Zaman artık sözü eyleme, gerçekliğe taşıma zamanıdır" dedi.

"Samsun kentinin Samsunsporu geleceğe taşıyamamasının sorunu tarihi bir şekilde herkesi etkiler ve etkileyecektir" diyen Vali Hasan Basri Güzeloğlu, "Kamu yönetiminin çok açık ve net olan böylesi bir futbol kulübü meselesine koyduğu engelleme ve sınırlamalara rağmen bunu hiç gündeme getirmeden şartları sonuna kadar zorluyoruz. Çünkü ben yönettiğim devlet adına geleceğe taşıdığım ve sorumluluğu ile hareket ettiğim Samsun'un, Samsunspor markasını sorumluluk paydamdan ayrı görmüyorum. Ama ne olursa olsun

anlayışını da hiçbir zaman haklı bulmuyorum. Gün bu meseleyi nasıl aşacağımız günüdür. Niyetli olan kimse istekli olan kimse Samsunspor gerçeği apaçık ortadadır. Bu gerçek bu kulübü bugün durumdan kurtarmak ve geleceğe taşımak noktasında bir gerçekliktir. Kimsenin bu meseleye rica ve minnetle gelmesi asla kabul edilecek bir şey değildir. Yönetimi belirleyin benden destek isteyin. Bende size o desteği vaat ediyorum" diye konuştu.

Vali Güzeloğlu, "Çok köklü bir geleneği ve geçmişi olan Samsun'da bu mesele büyük bir sorumluluk duygusu içinde çözümlenecektir. Yönetime istekli olan herkes için hiçbir şeyin geçmediğini tekrarlıyorum. Sahiplenmede ne kadar ciddiyiz ve ne kadar gayretliyiz. Bunu ortaya koyacaksınız. Ondan sonra bu süreçte güvendiğiniz bir kadro ile yola devam edeceksiniz. Bunu da Genel Kurul belirleyecek. Kim seçilirse seçilsin artık bu güven oyu almıştır. Güven sorunu artık tartışılmadan o yönetim kendi güveni ile

artık yoluna devam edecektir" ifadelerini kullandı.

Genel kurula Vali Güzeloğlu'nun yanı sıra Adalet ve Kalkınma Partisi Samsun Milletvekili Ahmet Yeni, Mehmet Kurt, Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Milletvekili Prof.Dr. Haluk Koç, Vali Yardımcısı Mustafa İngenç, Emniyet Müdürü Mustafa İlhan, Defterdar Ali Sağlam, Vergi Dairesi Başkanı Şuayip Sevgi, Jandarma Alay Komutanı Serdar Yücel, Tarım İl Müdür vekili Kadir İspirli, Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli ve çok sayıda delege katıldı.

(İG-SA-MFS-S)

Kaynak: İHA