Türk Telekom - Fenerbahçe Ülker: 73 - 72

Salon: ASKİ Spor Salonu

Türk Telekom - Fenerbahçe Ülker: 73 - 72

Salon: ASKİ Spor Salonu

Hakemler: Engin Kenerman, Zafer Yılmaz, Alper Özgök

Türk Telekom (73): Muratcan Güler (2 ribaund), Bekir Yarangüme 3 (1 ribaund, 1 asist), Tutku Açık 16 (5 ribaund, 7 asist), Barış Özcan (1 ribaund), Ivica Jurkovic 11 (1 ribaund, 1 asist), Haluk Yıldırım 3 (1 ribaund, 1 asist), Erwin Dudley 8 (14 ribaund, 2 asist), Khalid El Amin 14 (1 ribaund, 4 asist), Christopher Williams 14 (3 ribaund, 1 asist), Kristoffer Lang 4 (3 ribaund, 1 asist).

Fenerbahçe Ülker (72): Willie Solomon 14 (2 ribaund, 4 asist), Ömer Onan 2 (1 asist), Rasim Başak 7 (8 ribaund, 1 asist), Semih Erden 1, Demir Kaan 12 (1 ribaund, 1 asist), Gasper Vidmar 16 (14 ribaund, 2 asist), Oğuz Savaş 7 (3 ribaund, 2 asist), Tarance Kinsey 11 (3 ribaund, 1 asist), Ömer Aşık (4 ribaund), Emir Preldzic 2 (3 ribaund, 1 asist).

1. Periyot: 24-22

2. Periyot: 21-17

3. Periyot: 18-13

4. Periyot: 10-20

ıÜüOpel Türkiye Kupası yarı final maçında Türk Telekom ile Fenerbahçe Ülker, ASKİ Spor Salonu'nda karşı karşıya geldi. Özellikle son periyodu büyük bir heyecana ve çekişmeye sahne olan karşılaşmadan Türk Telekom 73-72 galip ayrılarak finalde Oyak Renault'un rakibi oldu.

Opel Türkiye Kupası final mücadelesi yarın 16:00'da Oyak Renault ile Türk Telekom arasında oynanacak ve kazanan takım Ople Türkiye Kupası'nın sahibi olacak.

Maça her iki takım da karşılıklı hücumlardan boş dönerek başlarken, ilk 2 dakika boyunca skor üretemediler. Maçın ilk sayısını Gasper Vidmar ile bulan Fenerbahçe Ülker'e, Türk Telekom da Erwin Dudley ile cevap verdi. Oğuz Savaş ile üst üste sayılar bulan Fenerbahçe Ülker, Emir Preldzic'in de skora katkısı ile 2-8'lik üstünlüğü yakaladı. Christopher Williams ile basket faulden yararlanan Türk Telekom periyodun bitimine 6 dakika kala skoru 5-8'e taşıdı. Oğuz Savaş ile skor üreten rakibine Bekir Yarangüme ile karşılık veren Türk Telekom savunmasında açıklar verince sarı lacivertliler skoru 7-13'e taşıyarak farkı 6 sayıya çıkardı. Christopher Willimas ve Khalid El Amin ile skor üreten Türk Telekom farkı 2 sayıya kadar indirdi (11-13). Her iki takımın da karşılıklı bulduğu sayılarla devam eden maçta periyodun son 3 dakikasına Fenerbahçe Ülker 13-15 önde girdi. Tutku Açık ile 3 sayılık bir basket bulan Türk Telekom maçta ilk kez öne geçti (16-15). Özellikle Willie Solomon ile çok etkili olan sarı lacivertliler, Christopher Willimas'ı durdurmakta güçlük çekince periyodun son dakikasına Türk Telekom 22-19 önde girdi. Willie Solomon ile 3 sayılık bir basket bulan Fenerbahçe Ülker eşitliği yakalasa da Christopher Williams ile Ankara temsilcisi yeniden 24-22 öne geçti. Son saniyeler içinde takımlar başka sayı bulamayınca ilk periyot 24-22 Türk Telekom üstünlüğünde tamamlandı.

İkinci periyoda her iki takım da karşılıklı sayılar kaçırarak başladılar. Tutku Açık ile 3 sayılık bir basket bulan Ankara temsilcisi skoru 27-22'ye taşıyarak farkı 5 sayıya çıkardı. İki takım da birbirlerine üstünlük sağlamak için büyük bir mücadele ortaya koyarken, rakip potada daha etkili bir görüntü çizen Türk Telekom 32-24'lük skora ulaşarak farkı 8 sayıya kadar çıkardı. Demir Kaan'ın 3 sayılık basketi ile farkın daha fazla açılmasına izin vermeyen Fenerbahçe Ülker, Ivica Jurkavic'in sayısına engel olamadı. Her iki takımın da karşılıklı sayıları ile devam edilen maçta devrenin son 6 dakikasına 34-30 Türk Telekom üstünlüğünde girildi. Haluk Yıldırım'ın 3 sayılık basketi ile farkı 7 sayıya çıkartan Türk Telekom'a, Rasim Başak ve Tarance Kinsey ile karşılık veren Fenerbahçe Ülker skoru 37-35'e taşıyarak farkı 2 sayıya indirdi. Yaklaşık 3 dakika boyunca her iki takım da skor üretemezken, devrenin son 2 dakikasına 38-37 Türk Telekom önde girdi. Rakibinin sert savunmasını dış şutlarla aşmaya çalışan Türk Telekom, Ivica Jurkovic'in 3 sayılık basketi ile devrenin son dakikasına 41-37 önde girdi. Tarance Kinsey'in serbest atışları ile farkı yeniden 2 sayıya indiren Fenerbahçe Ülker, Ivica Jurkovic'in 2. üç sayılık basketi ile devrenin bitimine 30 saniye kala farkı yeniden 5 sayıya kadar çıkardı (44-39). Son saniyelerde Bekir Yarangüme ile kullandığı serbest atışların birinden yararlanan Türk Telekom, ilk devreyi 45-39 önde tamamladı.

İkinci devreye Tarance Kinsey'in 3 sayılık basketi ile başlayan Fenerbahçe Ülker'e Türk Telekom da Erwin Dudley ile cevap verdi. İkinci devreye her iki takım da karşılıklı sayılarla başlarken, maçın 23. dakikası 50-44 Türk Telekom üstünlüğünde geçildi. Tutku Açık'ın pota altında bulduğu basket ile farkı 8 sayıya çıkartan Türk Telekom, Erwin Dudley ile skoru 54-44'e taşıyarak 10 sayılık farka ulaştı. Rakibinin farkı daha fazla açmasına izin vermeyen Fenerbahçe Ülker, Willie Solomon'un 3 sayılık basketi ile skoru 54-47 yaptı. Khalid El Amin'in 3 sayılık basketi ile rakibine hemen cevap veren Türk Telekom, maçın 25. dakikasını 57-47 önde geçti. Christopher Williams ile bir kez daha 3 sayılık basket bulan Ankara temsilcisi 13 sayılık farka ulaştı. Sert savunması ile durdurduğu rakibine kolay sayı şansı vermeyen Türk Telekom, Willie Solomon'un sayısına engel olamayınca sarı lacivertliler farkı 10 sayıya indirdi (61-51). 3. periyodun son saniyesi için Tutku Açık ile rakip potada bir kez daha sayı bulan Türk Telekom, maçın final periyoduna 63-52'lik skorla önde girdi.

Maçın final periyoduna her iki takım da karşılıklı basketler kaçırarak başlarken, skor üretmekte zorlandılar. Periyodun ilk sayılarını Gasper Vidmar'ın serbest atışları ile bulan Fenerbahçe Ülker, Kristoffer Lang'in smacına engel olamadı. Demir Kaan'ın 3 sayılık basketi ile farkı 8 sayıya indiren Fenerbahçe Ülker (65-57), Gasper Vidmar'ın da samacı ile skoru 65-59'a taşıdı. Tutku Açık'ın serbest atışlardan bulduğu sayılarla rakibine cevap vermeye çalışan Türk Telekom, maçın son 5 dakikasına da 67-61 önde giren taraf oldu. Periyot boyunca ortaya koyduğu etkili oyununu sürdüren Fenerbahçe Ülker, Gasper Vidmar'ın sayısı ile farkı 4 sayıya kadar indirdi (67-63). Tutku Açık ile farkı yeniden 6 sayıya çıkartan Türk Telekom, maçın son 3 dakikasına da 69-63'lük skorla önde girdi. Demir Kaan'ın 3 sayılık basketi ile skoru 69-66'ya taşıyan Fenerbahçe Ülker, farkı da 3 sayıya kadar indirdi. Demir Kaan'ın ikinci 3 sayılık basketi ile skora dengeyi getiren Fenerbahçe Ülker (69-69), Gasper Vidmar'ın serbest atıştan bulduğu sayı ile uzun bir aradan sonra öne geçti (70-69). Maçın son 28 saniyesine bu skorla girilirken, maçın bitimine 10 saniye kala Gasper Vidmar ile pota altında yakaladığı fırsattan yararlanamayan Fenerbahçe Ülker, hızlı hücuma çıkan Khalid El Amin'i faul ile durdurdu. Khalid el Amin ile iki serb est tıştan da yararlanan Türk Telekom skoru 71-70'e taşıdıktan sonra pota altında Fenerbahçe Ülker'in hücuma çıkarken yaptığı hatayı iyi değerlendirerek yeni bir hücum fırsatı yakaladı. Bitime 3.6 saniye kala Khalid El Amin ile kullandığı 2 serbest atışı da sayıya çeviren Türk Telekom karşısında son 2 saniye içinde Fenerbahçe Ülker Ömer Onan ile sayı bulsa da Ankara temsilcisi maçtan 73-72 galip ayrılarak finale kalan ikinci takım oldu.

Karşılaşmanın ardından basın mensupları tarafından yapılan oylamada, Türk Telekom oyuncusu Tutku Açık "Opel Maçın Yıldızı" ödülüne layık görüldü. Açık ödülünü TBF Asbaşkanı İmran Işıldar'ın elinden aldı.

Kaynak: CHA