Türk Telekom'dan Sabotajlara Yönelik Açıklama

Türk Telekom'dan Sabotajlara Yönelik Açıklama

Türk Telekom, Gerek Fiber Optik Kabloların Top Yekun Yenilenmesi, Gerekse Saha Dolaplarının Onarılması ve Değiştirilmesi Başta Olmak Üzere Yapılan Sabotajlar Dolayısıyla Yüz Milyonlarca YTL'lik Bir Kaybın Söz Konusu Olduğunu Bildirdi.

Türk Telekom'dan Sabotajlara Yönelik Açıklama

Türk Telekom, gerek fiber optik kabloların top yekun yenilenmesi, gerekse saha dolaplarının onarılması ve değiştirilmesi başta olmak üzere yapılan sabotajlar dolayısıyla yüz milyonlarca YTL'lik bir kaybın söz konusu olduğunu bildirdi.

Türk Telekom'dan yapılan yazılı açıklamada, şirketin son günlerde yaşanan ve basına da yansıyan Küçükçekmece ve Erzurum'da gerçekleşen kabloların kesilmesi ve saha dolabının tahrip edilmesi olaylarına ilişkin kamuoyuna açıklamada bulunulduğu belirtilerek, ''Ancak 15. gününe girdiğimiz süreçte bugüne kadar yaşananlar, çalışanların yasal hak arama zemini olan grevin başka zeminlere çekilmeye çalışıldığını göstermiştir'' denildi.

Şu ana kadar Türkiye genelinde gerçekleştirilen sabotaj sayısının 400'ü aştığı, bunlara ilişkin olarak Cumhuriyet Savcılıkları, kolluk kuvvetleri ve Çalışma Bakanlığı Bölge Çalışma Müdürlüklerine 180'den fazla sayıda başvuru ve şikayette bulunulduğu belirtilen açıklamada, gerek güvenlik güçleri, gerek adli makamlar tarafından inceleme ve soruşturmanın başlatıldığı bildirildi.

Sabotaj olaylarının meydana geliş şekline bakıldığında bunların tesadüfi olaylar veya adi hırsızlık olayları olmadığı, hem seçilen lokasyonlar hem de zararın veriliş tarzı itibarıyla teknik bilgiye sahip kişiler tarafından yapıldığı şeklinde güçlü bir kanaat oluştuğuna işaret edilen açıklamada, sabotajların 200'ünün, yurt içi ve yurt dışı veri ve ses trafiğini taşıyan ana arterlerdeki fiber optik şebekeyi hedef aldığı, bu suretle ana arterin üzerindeki trafiğin kesilmesi ve haberleşmenin durmasının hedeflendiği savunuldu.

Açıklamada, şöyle denildi:

''Ayrıca 237 adet saha dolabına çeşitli şekillerde zarar verilmiştir. Gerek fiber optik kabloların top yekun yenilenmesi gerekse saha dolaplarının onarılması ve değiştirilmesi başta olmak üzere yapılan sabotajlar dolayısıyla yüz milyonlarca YTL'lik bir kayıp söz konusudur.''

Bugüne kadar 237 bin adet ev ve iş telefon abonesinin kesintilerden etkilendiği ve arızaların 152 bin adedinin giderildiği bildirilen açıklamada, ADSL hatlarında oluşan arıza sayısının 53 bin olurken, bu sayının 44 bin adetlik kısmının onarıldığı, grevde olmayan kapsam dışı personelin çalışmaları sonucunda bu arızaların mümkün olan en hızlı şekilde giderilmeye devam edildiği aktarıldı.

Faili meçhul sabotaj olaylarının yanı sıra Türkiye'nin çeşitli yerlerinde grev uygulaması sırasında, greve katılan bazı çalışanların bir takım hukuka aykırı eylemlere girişildiğine ilişkin bilgiler alındığı kaydedilen açıklamada, konunun ilgili mercilere intikal ettirildiği belirtildi.