Türk Telekom: 75 - Beşiktaş Cola Turka: 71

Salon: Atatürk Spor Salonu

Türk Telekom: 75  - Beşiktaş Cola Turka: 71

Salon: Atatürk Spor Salonu

Hakemler: Mehmet Keseratar-Serkan Emlek-Zafer Yılmaz

Türk Telekom: Bekir 14, Tutku, Barış, Haluk 8, Dudley 18, Adem, El-amin 17, Williams 6, Lang 12.

Beşiktaş Cola Turka: Mehmet, Shumpert 6, Cevher, Nicevic 18, Onur, Dalmau 3, Kaya Peker 18, Drobnjak 6, Apodaca 16, Sinan 4

1. PERİYOT:14-17

2. PERİYOT: 40-33

3. PERİYOT:56-50

Beş Faul: Williams 39.49 (Türk Telekom)

Beko Basketbol Ligi play-off yarı final üçüncü maçında Türk Telekom ile Beşiktaş Cola Turka Ankara'da karşı karşıya geldi. Maçtan 75-71 galip ayrılan Başkent temsilcisi seride 3-1'lik üstünlüğü yakalayarak finale adını yazdırdı.

Maça Beşiktaş Cola Turka Apodaca ve Kaya, Türk Telekom ise El-Amin'in basketleri ile başladı. Üst üste hücumlardan boş dönen rakibi karşısında Kaya-Drobnjak ikilisi ile skor bulan Beşiktaş Cola Turka, 4. dakikaya 4-8 üstün girdi. Çabuk toparlanan ve Lang ile boyalı alanı iyi kullanan Ankara temsilcisi, bu oyuncunun bulduğu 6 sayı ile 5. dakikayı 10-8 önde geçti. Ribaundlarda üstünlük kumasına rağmen, İstanbul temsilcisinin uzun oyuncularından gelen sayılara engel olmayan Türk Telekom, maçın 7. dakikasında skor üstünlüğünü tekrar rakibine kaptırdı (10-13). İlk periyodun son dakikalarında hücumda aksayan ev sahibi takım karşısında Drobnjak ile etkili olmaya devam eden siyah beyazlılar ilk periyodu Kaya'nın bulduğu basketle 17-14 önde tamamladı.

İkinci periyoda Türk Telekom, Dudley'in bulduğu sayılarla başlarken, Beşiktaş Cola Turka Nicevic ile bu sayılara hemen karşılık verdi. Bekir'in arka arkaya bulduğu basketlerle 13. dakikaya girilirken skoru 21-21 ile eşitleyen Başkent temsilcisi, Dudley'in serbest atıştan kazandırdığı 1 sayı ile skor üstünlüğünü tekrar eline geçirdi(24-23). Nicevic ile skor üreten konuk takım, tekrar üstünlüğü ele geçirirken, Dalmau'nun 3 sayılık basketine Türk Telekom Bekir ile hemen karşılık verdi. El-Amin'in skora katkısı ile 17. dakikayı 32-28'lik skorla önde geçen Ankara temsilcisi, ilk yarıyı da Bekir, Dudley ve Haluk'un bulduğu basketlerle 40-33 önde noktaladı.

İkinci yarıya İstanbul temsilcisi pota altından Kaya'nın, Türk Telekom ise Haluk'un 3 sayılık basketi ile başladı. Lang'in basketi ile 22. dakikaya girilirken maçta ilk kez farkı çift haneli rakamlara çıkartan ev sahibi takım skoru da 45-35'e taşıdı. Kaya- Apodaca ikilisi ile farkı eritmeye çalışan Beşiktaş Cola Turka, Dudley ve Haluk'u durdurmakta zorlanınca Türk Telekom 25. dakikayı da Lang'in pota altından bulduğu basket ile 51-41 üstün geçti. Apodaca'nın 3 sayılık basketi ile oyunda kalmaya çalışan siyah beyazlılar karşısında savunma ribaundlarında etkili olan Türk Telekom, Bekir ve Dudley ile skor üretmeye devam etti. Nicevic ve Sinan ile arka arkaya basketler bularak rakibinin hücumlardan boş dönmesini iyi değerlendiren İstanbul temsilcisi, 11 sayıya kadar çıkan farkı 6 sayıya indirerek son periyoda 56-50 geride girdi.

Karşılaşmanın son 10 dakikalık bölümüne Beşiktaş Cola Turka Apodaca ve Sinan'ın basketleri ile hızlı başladı ve 31. dakikada farkı 2 sayıya indirdi (56-54). Williams ve Lang'in basketleri ile çabuk toparlanan Başkent temsilcisi, skordaki üstünlüğünü korurken, Williams'ın boyalı alandan bulduğu sayılarla son 5 dakikaya 62-56 önde girdi. Serbest atışlarda düşük bir yüzdeyle oynayan ancak savunma ribaundlarındaki üstünlüğü ile rakibine ikinci hücum şansı vermeyen Ankara temsilcisi, El-Amin'in basketi ile farkı tekrar 9 sayıya çıkartırken, Beşiktaş Cola Turka Apodaca ve Kaya ile arka arkaya sayılar bularak son 2.5 dakikaya girilirken farkı tekrar 2 sayıya düşürdü (67-65). Son dakikaları büyük çekişmeye sahne olan maçta El-Amin'in basketine Nicevic ile karşılık veren konuk takım, Dudley'in basketine engel olamadı. Son 50 saniyede Shumpert ile iki serbest atıştan birini sayıya çeviren İstanbul temsilcisi karşısında Türk Telekom Williams ile bir basket daha buldu ve son 27 saniyesine 4 sayı farkla 73-69 önde girdiği maçtan 75-71 galip ayrıldı.

Kaynak: CHA