Türk Takımı Portekiz'e Gitti

Türk Takımı Portekiz'e Gitti

Lizbon-dakar Arasında Dünyanın En Zorlu Rallisi Kabul Edilen 29. Dakar Rallisi'ne Katılacak Kemal Merkit ve Kutlu Torunlar'dan Oluşan Jim Beam Türk Takımı Yola Çıktı.

Türk Takımı Portekiz'e Gitti

Lizbon-Dakar arasında dünyanın en zorlu rallisi kabul edilen 29. Dakar Rallisi'ne katılacak Kemal Merkit ve Kutlu Torunlar'dan oluşan Jim Beam Türk takımı yola çıktı.

Lufthansa Havayolları'na ait uçakla Frankfurt'a oradan da Lizbon'a geçecek olan Kemal Merkit ve Kutlu Torunlar'ı Atatürk Havalimanı'ndan ailesi ve arkadaşları moral vererek uğurladı.

Kemal Merkit, ralliye dünyanın dört bir yanından en iyi motorcuların ve sporcuların geldiğini belirterek bu yüzden Dakar'ın motor sporlarının zirvesi, Everest'i kabul edildiğini söyledi.

Kutlu Torunlar ile iyi bir takım oluşturduklarını kaydeden Merkit, ''Orada Türk bayrağını en yukarılarda bulundurmaya çalışacağız. Türk bayrağını orada temsil etmeye gidiyoruz'' dedi.

Daha önce Dakar Rallisi'ne 3 kez tek başına katıldığını ifade eden Merkit, ''Tek başına katılmanın eksikliğini çok hissettim. Bu sene bir takım karakteriyle ilk defa Türkiye adına katılmaya gidiyoruz. Başarı için gidiyoruz. Genel klasmanda ilk 20-25'i, kendi sınıfımızda ve kategorimizde ilk üçü hedefliyoruz. Türkiye inşallah başarıyla döneceğiz. İlk hedefimiz finişe varmak ondan sonra da iyi bir dereceyle dönmek istiyoruz'' diye konuştu.

Afrika çöllerinin kızgın sıcağında gerçekleşen 15 günlük dünyanın en zorlu rallisi Dakar, 6-21 Ocak 2007 tarihleri arasında 525 takım ve yüzlerce teknik ekibin katılımı ile Lizbon-Dakar arasında düzenleniyor.

Rallide bu yıl, 4 kıta ve 42 değişik ülkeden 187 otomobil, 250 motosiklet ve 88 kamyonun Maximum performans ve azim göstererek, sınırları zorlayarak bitirmeye çalışacak.

Portekiz'den başlayarak, İspanya, Fas, Moritanya ve Mali'yi geçerek Senagal'in başkenti Dakar'da son bulacak. Dakar Rallisi 15 özel etaptan oluşuyor.

Motosiklet kategorisinde 250 yarışçı arasında yer alacak Jim Beam Turkish Team, 450cc sınıfında KTM 450 exc mecasystem pro rally motosikletleri ile mücadele edecek.