Türk Şirketlerinin Türkmenistan'da Yatırımları Sürüyor
Haberler » Güncel » Haber

Türk Şirketlerinin Türkmenistan'da Yatırımları Sürüyor

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov, Türk İşadamlarıyla Bir Araya Geldi.

Türk Şirketlerinin Türkmenistan'da Yatırımları Sürüyor

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov, Türk işadamlarıyla bir araya geldi.

Başkanlık Sarayı'nda ilk olarak Kotam Enterprises LTD şirketinin yönetim kurulu başkanı Muammer Ağım'ı kabul eden Berdimuhamedov, Ağım ile tekstil sanayiindeki işbirliğini ve bu işbirliğinin daha da geliştirilmesini görüştü.

Berdimuhamedov görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, taraflar arasında çıkarlara dayalı işbirliğini geliştirmenin temellerinin atıldığını ifade etti.

Ağım da görüşmede, başkent Aşkabat'a 45 km uzaklıktaki Gökdepe ilçesinde inşa edilecek kadın doğum ve çocuk hastalıkları merkezinin proje çalışmalarıyla ilgi bilgi verdi. Ayrıca görüşmede Türk şirketinin ülkenin kuzeyindeki Daşoğuz eyaletinde kuracağı tekstil fabrikasının projesi de onaylandı. Modern teknoloji ile teçhizatlandırılacak ve toplam maliyeti 76 milyon 521 bin doları bulması beklenen fabrikanın yapımına gelecek ay başlanacak. Bu projenin 2009 yılının Ekim ayında tamamlanması planlanıyor. Gökdepe ilçesinde faaliyette olan tekstil fabrikasına bir modern tesis ilave edecek Kotam'ın ayrıca, Aşkabat'ta tıbbi pamuk üretimi için fabrika ve ticaret merkezi inşa edeceği de açıklandı.

Berdimuhamedov aynı gün, ülkede 11 yıldır faaliyet gösteren Türk inşaat şirketi Erku İnşaat'ın yönetim kurulu başkanı İlhan İpekçi'yi de kabul etti. Ülkede pek çok projeye imza atan şirketin yöneticisi İpekçi ile mevcut projelerin hayata geçiriliş sürecini ele alan Berdimuhamedov, Erku İnşaatın çalışmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkmenistan'da tekstil sektöründe uzun yıllar faaliyet gösteren Türk şirketi Engin Group'un da toplam maliyeti 85 milyon 359 bin doları bulacak tekstil fabrikası inşa edeceği bildirildi. Türkmenabat kentinde gelecek ay başlayacak fabrika inşaatının 2009'da tamamlanması bekleniyor.