Türk Sinemasının 100.Yılına Bakırköy'de Muhteşem Kutlama

Türk Sinemasının 100.Yılına Bakırköy'de Muhteşem Kutlama

08.11.2014 13:52 | Son Güncelleme: 08.11.2014 13:52
Türk Sinemasının 100.Yılına Bakırköy'de Muhteşem Kutlama

İlk Türk filmi olarak kabul edilen "Ayastefanos'taki Rus Abidesi'nin Yıkılışı"nın hikayesini anlatan kısa bir filmle başlayan kutlamada, Türk sinema tarihinden kesitler sunuldu.

Türk sinemasının 100. yılı dolayısıyla, Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu'nun ev sahipliğinde düzenlenen "Türk Sineması Bakırköy'de Doğdu, Bakırköy'de Yaşayacak" etkinliğine Türk sinemasının unutulmaz yıldızları ve yönetmenlerinden Türkan Şoray, Tarık Akan, Eşref Kolçak, Nuri Alço, Gülsen Tuncer, Üstün Asutay, Cihat Tamer, Yılmaz Atadeniz, Mustafa Altıoklar, Engin Ayça, Murat Şeker, Açelya Akkaoyun, Mahmut Hekimoğlu, Gülriz Sururi ve birçok sanatçının yanı sıra Muazzez İlmiye Çığ, Tuncay Özkan, Gülgün Feyman ve siyasi partilerden birçok temsilci de katıldı.

BÜLENT KERİMOĞLU'NDAN SİNEMA EMEKÇİLERİNE MÜJDELER

1914'te Ayastefanos Rus Abidesi'nin Yıkılışı filmiyle Türk sinema tarihinin Bakırköy'de başladığını ifade eden Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu konuşmasının devamında sinema emekçilerine müjdeler vererek şunları söyledi: Bakırköy'de başlayan Türk sineması bize 100 yıldır çok şey verdi. Ufkumuzu açtı, duygularımızı okşadı, hayallerimizi süsledi, gezdirdi, eğitti; iyiyi kötüyü, güzeli çirkini, doğruyu yanlışı gösterdi. Bir anlamda bizi bir daha var etti. Sinemaya bize verdiklerinden dolayı borçlandık. Peki biz sinemaya ne verdik, ne vereceğiz? Türk sinemasına vefa borcumuzu ödemek için yapacağımız birkaç şeyi sizlerle paylaşmak istiyorum; örgütlü sinema emekçilerinin ayaktan tedavi ihtiyaçlarını ve ilaç masraflarını karşılayacağız, Altan Erbulak Sahnesi'ne "100.Yıl Sineması" adını ekleyeceğiz ve ücretsiz film gösterimlerini başlatacağız, "Çevre Film Festivali" ve ödüllü belgesel filmleri festivali yapacağız, çok başarılı 3 sinema-TV öğrencisine yüksek öğrenim bursu vereceğiz, Bakırköy'ümüzü yazlık sinemalarla donatacağız, Bakırköylü Sanatçıların desteği ile sinemamıza yeni sanatçılar yetiştireceğiz.

TÜRKAN ŞORAY UNUTULMAZ TÜRK FİLMLERİNİN ŞARKILARINI SÖYLEMEYE YEŞİL IŞIK YAKTI

Etkinlikten önce Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu ile beraber basın mensuplarının karşısına çıkan Türkan Şoray unutulmaz Türk filmlerinin şarkılarını söyleyip söylemeyeceği ile ilgili soru üzerine," Her şey sinema için" yanıtı vererek şarkı söylemeye yeşil ışık yaktı. Türkan Şoray, "Sinemacı olarak, bu akşam gördüklerimden dolayı gurur duydum."sözlerini konuşmasına ekledi.

KİMLER ÖDÜLLENDİRİLDİ?

Bakırköy Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu Türk sinemasına yaptıkları katkılardan dolayı Türkan Şoray, Eşref Kolçak, Safa Önal, Tarık Akan, Aram Gülyüz, Ertem Öz, Üstün Asutay, Açelya Akkoyun, Nuri Alço, Agah Özgüç, Engin Ayça, Temel Gürsu, Mustafa Altıoklar, Suna Selam, Engin Çağlar, Yılmaz Atadeniz, Murat Şeker, Yusuf Sezgin, İsa Geyik, Mahmut Hekimoğlu, Serdar Gökhan, Necip Sarıcaoğlu, Ender Yiğit, Vadullah Taş, Cihat Tamer, İskender Doğan, Serkan Koç, Erdoğan Sıcak, Ergün Güler, Korhan Kurtuldu, Selçuk Kurt, Tuğrul Mete, Teoman Ayık, Oğuz Akar, Salih Güney, İlhan Gülek ve Gülsen Tuncer'e plaket ve çiçek sundu.

Kaynak: Bültenler

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Türk Sinemasının 100.Yılına Bakırköy'de Muhteşem Kutlama - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 20.10.2020 09:50:19. #1.14#
title