Türk Sineması İspanya'da Onur Konuğu - Haberler
Haberi Paylaş

Türk Sineması İspanya'da Onur Konuğu

Bültenler - Haberler | Güncel
Türk Sineması İspanya'da Onur Konuğu

Türk sineması 100'üncü yaşında birbiri ardına çok önemli uluslararası başarılara imza attı.


Türkiye 2014'te sektörde isim yapmış festivallerde yarışma özel bölümü, konuk ülke, onur konuğu gibi bölümlere davet aldı.

Türk sinemasının dünya çapında etkinliğini artırmak için kapsamlı çalışmalar başlatan ve ses getiren bir politika izleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2014 yılında gerçekleştirilen uluslararası festivallerde önemli görüşmeler ve katılımcılarda iz bırakan organizasyonlar gerçekleştirdi.

Cannes'dan Venedik'e, Busan'dan Saraybosna'ya dünya sinema sektörü tarafından kabul görmüş festivallere konuk olan Türkiye, son olarak İspanya'da 59. Uluslararası Seminci Valladolid Film Festivali'ne katıldı.

Festival'e "Onur Konuğu" unvanıyla katılan Türkiye, açılış töreninde Kültür ve Turizm Bakanlığından üst düzey yetkililer ile çok sayıda sanatçımız tarafından temsil edildi.

İspanya'nın en önemli iki film festivalinden biri olan Valladolid Film Festivali'nin açılış töreninde, Türkiye'nin Onur Konuğu olduğu ve Türk sinemasının 100'üncü yaşını kutladığı vurgulandı.

Törende Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Halk Dansları topluluğu gerçekleştirdiği üç dans performansı ile katılımcıların ilgi odağı oldu. Türkiye tanıtım filmleri eşliğinde sahnelenen gösteriler konuklardan büyük beğeni topladı. Açılışta ayrıca Bakanlık tarafından sinema sektörünün önde gelen yapımcı ve oyuncularının katıldığı bir kokteyl verildi. Davetlilere Türk sinemasının 100'üncü yılı anısına yaptırılan özel armağanlar sunuldu.

Festival kapsamında 23 Ekim de "Türk Günü" olarak sinemamıza ayrıldı.

Türk sinemasına yoğunlaşılan gün boyunca gerçekleştirilen tüm programlarda ana tema sinemamız oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı günün sonunda verdiği resepsiyonda sinema dünyasının pek çok önemli ismini ağırladı. BaBa ZuLa da verdiği konserle Valladolid'deki sanatseverlere Türk ezgileriyle eşsiz anlar yaşattı. Ayrıca gün dolayısıyla Türk sinemasına özel bir dergi çıkarıldı.

Festival'in ana yarışma bölümünde Kutluğ Ataman'ın "Kuzu" adlı filmi "Punto de Encuentro" bölümünde Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu'nun "Gözümün Nuru" ve Nazlı Eda Noyan ve Dağhan Celayir'in "Bir Fincan Türk Kahvesi" adlı kısa filminin gösterimi yapıldı. Yönetmen Cem Kaya'nın "Remake, Remix, Rip Off" adlı belgeseli ise Festival'in "Tarih Zamanı" adlı belgeseller bölümünde izleyici ile buluştu. 18 Ekim'de başlayan ve 25 Ekim'de sona erecek olan Festival'de Türk filmleri için ödül beklentisi yüksek.

Festivalde gösterimi yapılan 18 film şunlar: Uğur Yücel "Yazı Tura", Muharrem Gülmez-Sırrı Süreyya Önder "Beynelmilel", Zeki Demirkubuz "Kader", Özer Kızıltan "Takva", Seyfi Teoman "Tatil Kitabı", Özgür Doğan-Orhan Eskiköy "İki Dil Bir Bavul", Özcan Alper "Sonbahar", Pelin Esmer "11'e 10 Kala", Mahmut Fazıl Coşkun "Uzak İhtimal", Seren Yüce "Çoğunluk", Ahmet Boyacıoğlu "Siyah Beyaz", Ömer Faruk Sorak "Aşk Tesadüfleri Sever", Emin Alper "Tepenin Ardı", Onur Ünlü "Sen Aydınlatırsın Geceyi", Atalay Taşdiken "Meryem", Yılmaz Erdoğan "Kelebeğin Rüyası", Tayfun Pirselimoğlu "Ben O Değilim", Reha Erdem "Jin".

Bakanlığın yürüttüğü görüşmeler kapsamında Türk sineması, 2015 yılında da seçkin örnekleri ile uluslararası arenada sinemaseverlerle buluşmaya devam edecek. 2015 için ilk belirlenen festivallerden bazıları: 51. Pesaro Film Festivali (İtalya), 26. Palm Spring Film Festivali (ABD) ve 18. Guanajuato Film Festivali (Meksika).

Bültenler - Son Dakika Haberleri
title