Türk Savaş Uçağı Suriye'de Düştü

Türk Savaş Uçağı Suriye'de Düştü
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Malatya'dan havalandıktan sonra irtibat kesilen ve daha sonra düşen uçakla ilgili bilgiler kesinleşti.

Malatya'dan kalktıktan sonra Hatay'ın Samandağ ilçesi güneyinde Akdeniz üzerindeyken irtibat kesilen RF- 4E 'Phantom' keşif uçağının düştüğü yerin, Hatay'ın güneyinde, Suriye'nin Lazkiye kentinin 8 mil açığı olduğu kesinleşti.

Askeri kaynaklar, olayın, Suriye'nin hava sahasını ihlal olmadığını, Türk ve Suriye'nin Sahil Güvenlik botlarının uçağın düştüğü bölgede müşterek arama çalışması yaptığını bilgisini verdi.

"3 KEZ PATLAMA SESİ DUYDUK"

Hatay'ın Samandağ ilçesinin Çevlik sahilindeki balıkçılar, savaş uçağının Akdeniz'de kaybolduğu dakikalarda 3 kez ardı ardına patlama sesi duyduklarını söyledi.

31 yaşındaki Ali Terzi, saat 11.40 sıralarında bir savaş uçağının Samandağ üzerinden Akdeniz'e doğru geçtiğini belirterek, "Kısa süre sonra deniz tarafından ardı ardına 3 kez patlama sesi duyuldu. Sanki dinamit patlaması gibiydi. Ne olduğunu bilmediğimiz için hiç ilgilenmedik. Daha sonra Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait bir hücumbot denize açılınca savaş uçağının düştüğünü öğrendik" diye konuştu.

Balıkçılardan 60 yaşındaki Mansur Güzel de aynı dakikalarda kendisinin de patlama sesi duyduğunu ancak Suriye'deki iç çatışma nedeniyle sesin oradan geldiğini düşündüğünü söyledi.

1989 KRİZİNİ HATIRLATTI

Türk Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçağının Suriye karasularına düşmesi, akıllara 1989 yılında Suriye ile yaşanan kriz getirdi. 21 Ekim 1989'da meydana gelen olayda Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'ne ait BN-2A-3 Islander tipi çift motorlu uçak, Suriye sınırında kadastro çalışmaları yapmak üzere kalktıktan sonra Suriye Hava Kuvvetleri'ne ait 2 Mig-21 savaş uçağı tarafından ateş açılarak düşürülmüştü.

Olayda görevli pilotlar Talat Gencer, Faik Aytan ile teknisyenler Yusuf Gören, Selahattin Çelik ile Fikri Köşker şehit olmuştu. Olay sonrasında Suriye yetkilileri, Türk uçağının, 20 kilometre sınırını ihlal ettiğini öne sürmüş ancak bir yıl sonra Türkiye'ye, ailelere verilmek üzere ve düşürülen uçak için 3 milyon 430 bin dolar tazminat ödemişti.

TÜRK RF-4E'LER, KEŞİF UÇAĞI

Suriye karasularında düşen RF-4E Phantom uçağı Malatya Erhaç 7'nci Ana Jet Üs Komutanlığı'nda konuşlu 173'üncü Filo'ya aitti. F-4E Phantom II uçağından geliştirilen bu model, İngilizce'de 'reconnaissance' yani 'keşif' anlamını taşıyan kelimenin baş harfi R'yi taşıyor. Burun bölümünde 'makineli top' yerine 'özel kameralar' bulunuyor. RF-4E uçakları, geçtiğimiz yıllarda yeni nesil sistemlerle ASELSAN tarafından modernize edildi. Gündüz ve gece her türlü hava şartında, elektronik harp koruması altında, hassas seyrüsefer yapabilecek ve modern keşif teçhizatlarını taşımaya hazır altyapıya kavuştu. Modernizasyon sonrasında bu uçaklar 'RF-4E/TM' olarak tanımlandı. Halen modernize edilen RF-4E'ler, Eskişehir 113 ve Malatya'daki 173'üncü filolarda görev yapıyor.

İSRAİL'DEN ÖZEL KEŞİF PODU ALINACAKTI

Uçakların modernizasyon projesinde İsrailli IAI ve Elbit şirketlerinden RF-4E'lerde kullanılmak üzere çok uzaktan fotoğraf çekebilen ve dijital olarak yer istasyonuna gönderilebilen özel bir sistem alınması anlaşma imzalanmıştı. Ancak Mavi Marmara sonrasında gerilen ilişkiler nedeniyle bu proje iptal edildi. Çift motorlu uçak, saatte 2 bin 310 kilometre hıza çıkabiliyor. Maksimum kalkış ağırlığı 26 bin 886 kilogram olan RF-4E'ler, 18 bin 100 metreye kadar çıkabiliyor.

PHANTOM'LARIN 56'NCI KAZASI

Hatay açıklarında yaşanan olayla birlikte Türk Hava Kuvvetleri'nin envanterine 1974'te giren F-4E Phantom'ların kaza sayısı 56'ya yükseldi. Kazalarda 58 pilot ve silah sistem subayı şehit oldu.

Türk Savaş Uçağı Suriye'de Düştü
Türk Savaş Uçağı Suriye'de Düştü
Türk Savaş Uçağı Suriye'de Düştü

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title