Türk Rum Siyasilerden Ortak Etkinlik

Türk Rum Siyasilerden Ortak Etkinlik

Slovakya'nın Lefkoşa Büyükelçiliği Tarafından Organize Edilen ve Adanın Her İki Yanından Siyasi Parti Temsilcilerinin Rutin Olarak Katıldığı Toplantılarda Ortak 'Uzlaşı Etkinlikleri' Kararı Alındı.

Türk Rum Siyasilerden Ortak Etkinlik

Slovakya’nın Lefkoşa Büyükelçiliği tarafından organize edilen ve adanın her iki yanından siyasi parti temsilcilerinin rutin olarak katıldığı toplantılarda ortak ‘uzlaşı etkinlikleri’ kararı alındı. Slovakya’nın Lefkoşa Büyükelçilisi Jan Varso dün, ara bölgedeki Ledra Palace Otel’de bir basın toplantısı düzenleyerek “uzlaşı etkinlikleriö programını açıkladı. Jan Varso etkinliklerin, Türk ve Rum siyasi parti yetkililerinin himayelerinde gerçekleşeceğini söyledi.Her iki toplumdan da gençlerin ve bu konuyla ilgilenen herkesin etkinliklere katkı koymasını beklediklerini kaydeden Varso, etkinlikler dizisinin sembolik ancak siyasi açıdan önemli olduğuna dikkati çekti.

Varso, 57 kez bir araya gelen Türk ve Rum siyasi parti yetkililerinin gerçekleştirmiş oldukları toplantılar sonucunda varılan ortak kanının, partiler arası karşılıklı iyi bir anlayışın sağlandığı ve bunun sadece parti başkan ve yetkilileri ile sınırlı kalmayarak partilerin temsil ettikleri gruplara da yansıdığı yönünde olduğunu da ifade etti.

Jan Varso daha sonra 27 Mart Salı gününden itibaren başlayacak ve 2007 yılının Ekim ayına kadar devam edecek olan etkinlikler dizisi hakkında bilgi verdi.Etkinlikler çerçevesinde, 27 Mart’ta Mağusa Kapısında- 21 Mayıs’ta ise Büyük Han’da siyasi parti yetkilileri eşleriyle birlikte bir araya gelecek.14 Nisan’da Türk-Rum siyasi parti başkanlarının katılacağı futbol müsabakası yer alacak. 18 Nisan’da bir grup Türk öğrenci AKEL binasını ziyaret ederken, 25 Nisan’da ise bir grup Rum öğrenci Cumhuriyetçi Türk Partisi merkezini ziyaret edecek. Etkinlikler daha sonra, Türk siyasi parti başkanlarının 4 Mayıs’ta Güney Kıbrıs’taki Hala Sultan Tekkesi’ni ve 11 Mayıs’ta Rum siyasi parti başkanlarının Aziz Barnabas kilisesine gerçekleştirecekleri ziyaretle devam edecek.9 Haziran’da ise iki toplumdan gençlere yönelik müzikli etkinlik gerçekleştirilecek. Etkinlik Ledra Palace’da düzenlenecek. Etkinlikler çerçevesinde son olarak ise, Ekim’de, Türk-Rum siyasi parti liderlerinin karşılıklı olarak Kuzey’de ve Güney’deki özel hastanelere, Kasım’da ise, özel okullara düzenleyecekleri ziyaretler yer alacak. Basın toplantısı ortak toplantılara katılan Türk ve Rum siyasi parti yetkililerinin konuyla ilgili olarak yaptıkları kısa konuşmalarla devam etti.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Eğitim ve İdari Yönetimler Sorumlusu Ünal Fındık, 1989’dan beri toplanan partilerin etkinlikler dizisi gerçekleştirme kararı aldıklarını belirterek, Cumhuriyetçi Türk Partisi olarak, barış ve çözüm için her türlü çabayı göstermeye hazır olduklarını söyledi. Barış ve Demokrasi Hareketi Genel Sekreteri Mehmet Çakıcı da, Kıbrıs’ta erken çözümün her iki toplumun da menfaatine olduğunu kaydederek, çözüm içinse; 2 toplumlu, 2 bölgeli bir yapının hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Toplumcu Kurtuluş Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Ergün Şoföroğlu da, parti olarak 2 toplumlu, iki bölgeli kendi kendine yetebilen bir çözümden yana olduklarını belirterek, çözüm için artık bazı somut adımların atılması gerektiğini de kaydetti. Birleşik Kıbrıslı Partisi Genel Sekreteri İzzet İzcan ise, parti olarak birleşik Kıbrıs’a inandıklarını ifade ederek, Birleşik Kıbrıs içinse her iki toplumun hükümet yetkililerinin cesur adımlar atması gerektiğini söyledi. Kıbrıs Sosyalist Partisi Genel Başkanı Kazım Öngen de, iki halkı yeniden birleştirerek, yabancı güçlerin askeri varlıklarından arınmış bir vatan yaratmak istediklerini dile getirdi. Rum siyasi partiler adına konuşan temsilciler ise, çözüm için ortak çabanın şart olduğu mesajını verdi.

Kaynak: DHA